29/09/2024
40φεύγα... 16 8 9 13 - 46 -
Trelakers 9 9 12 11 - 41 -

Με την πληρότητά τους οι 40φεύγα!

Με όπλο το βάθος του πάγκου τους, οι 40φεύγα εκμεταλλεύτηκαν τις απουσίες των Trelakers και έφτασαν δίκαια στη νίκη με 46-41 για τη δεύτερη αγωνιστική του πρώτου ομίλου της D2-League!

Καλύτεροι εμφανίστηκαν οι 40φεύγα στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 7 πόντους του Σταυρόπουλου και τρίποντο του Παγώνα, προηγήθηκαν με 16-9. Ο Βαρθαλίτης με 3 πόντους και οι Γκορίτσας, Ζέρβας και Τσουκνιδής με 2 πόντους έκαστος έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, με τους γηπεδούχους να οδηγούν το παιχνίδι και με 4 πόντους του Σταφυλά, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 24-18. Τους Trelakers κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι 4 πόντοι που πέτυχε ο Φλωρόπουλος και οι 3 του Ζέρβα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Βαρθαλίτη πάτησε γκάζι και με 6 πόντους του Βαβούλη και 4 του Ζέρβα, έφερε το ματς σε απόλυτη ισορροπία, 27-27. Τελικά και το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους 40φεύγα μπροστά με 33-30, με τους Σταφυλά, Γιαννόπουλο και Χρηστάκο να έχουν από 2 πόντους έκαστος. Σκορ τρίτης περιόδου 33-30!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι 40φεύγα άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με μεγάλα σουτ των Παγώνα, Τσακίρη και Σταφυλά, έφτασαν δια πυρός και σιδήρου στη νίκη με 46-41. Για τους Trelakers στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Φλωρόπουλος, Γκορίτσας  και Ζέρβας.

Novibet MVP των 40φεύγα ο Σταφυλάς με 10 πόντους, έχοντας 5/8 δίποντα, ενώ πήρε 4 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος των Trelakers ο Βαρθαλίτης με 4 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 1/4 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 2 τάπες.

40φεύγα (Αρκούδης): Σταφυλάς 10, Γιαννόπουλος 2, Στέφας 4, Σταυρόπουλος 8 (1), Αγγελόπουλος 4, Τσακίρης 4, Χρηστάκος 4, Παγώνας 6 (2), Πολυμενάκος, Πρίφτης 4

Trelakers (Βαρθαλίτης): Ζέρβας 10, Βαβούλης 6, Βαρθαλίτης 4, Γκορίτσας 9, Μπλαβούκος, Τσουκνιδής 3, Φλωρόπουλος 9

Τι μας άρεσε: Το κυνηγητό των δύο ομάδων για 40 λεπτά!