02/02/2024
Tripodiakos 11 17 21 15 - 64 -
Gladiators 4 19 17 19 - 59 -

Πλησιάζει την τετράδα ο Tripodiakos!

Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα των γηπεδούχων στην αναμέτρηση, αφού με καλάθια των Νίκα και Καλδή προηγήθηκαν στο δεκάλεπτο με 11-4. Οι Gladiators σκόραραν με το... σταγονόμετρο και έδειξαν να μην έχουν προσαρμοστεί στις απαιτήσεις του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι πρόσθεσαν στην επιθετική τους εξίσωση τον Μαυράκη και μαζί με τη σταθερά καλή παρουσία του Νίκα "εχτισαν" διψήφια διαφορά στα μέσα της περιόδου. Οι "Μονομάχοι" έβγαλαν αντίδραση με τους Τσακίρη και Νάννο, μείωσαν σε 28-23 και μπήκαν για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης.

Μ' ένα επιθετικό ξέσπασμα του Μαυράκη ο Tripodiakos εκτόξευσε τη διαφορά στο +20 και έγινε το μεγάλο φαβορί για τη νίκη. Οι Gladiators παρά τις δυσκολίες και την κακή τους εμφάνιση κατάφεραν και πάλι να επιστρέψουν. Οι Πρίτσος και Τσακίρης "χτύπησαν" από την περιφέρεια, έριξαν τη διαφορά κάτω από το ψυχολογικό όριο των δέκα πόντων (49-40) και διατήρησαν ζωντανές τις ελπίδες τους για ανατροπή.

Με ρεσιτάλ ευστοχίας του Τσακίρη πίσω από τη γραμμή των 6.75, οι Gladiators μείωσαν στο καλάθι στα μέσα της τελευταίας περιόδου και έβαλαν "φωτιά" στην αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με το ίδιο ακριβώς νόμισμα. Οι Νίκας και Καλδής έβαλαν μεγάλα τρίποντα ίσως στο πιο κρίσιμο σημείο του παιχνιδιού και "έκοψαν" τα φτερά των αντιπάλων. Ο Tripodiakos στα τελευταία λεπτά διαχειρίστηκε άψογα το υπέρ του προβάδισμα, έφτασε στην ένατη του νίκη και παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής από την τέταρτη θέση. Οι Gladiators άργησαν να "ξυπνήσουν" και έχασαν την ευκαιρία να επιστρέψουν στον δρόμο των επιτυχιών ύστερα από εφτά συνεχόμενες αγωνιστικές.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Νίκας με double double και 21 πόντους (4/12 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 4/9 βολές, 13 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 13/41 δίποντα, 10/25 τρίποντα και 8/15 βολές. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ και έδωσαν 16 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/31 δίποντα, 11/39 τρίποντα και 6/11 βολές. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ και έδωσαν 15 ασίστ.

Tripodiakos: Αλεξανδρής, Δημητρακόπουλος, Καλδής 8 (1), Κατσούλης 1, Καφούνης 3 (1), Καψής 2, Μαυράκης 17 (3), Νίκας 21 (3), Σαρλής 12 (2)

Gladiators: Βαταλίδης, Γκαλάς, Κόκκινος, Μισιχρόνης 9, Νάννος 6 (2), Ντάγκας 7 (1), Πρίτσος 15 (4), Ρούσσος 2, Τσακίρης 20 (4)

Τι μας άρεσε: Η επιστροφή των Gladiators από το -20 και η ψυχραιμία που έδειξαν οι νικητές στα τελευταία λεπτά.