10/02/2023
Seattle SuperΨΩΝΙΑ 16 15 26 6 - 63 -
The Toy Men 11 17 12 17 - 57 -

Πλησιάζουν την τετράδα οι Seattle SuperΨΩΝΙΑ!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους από το πρώτο λεπτό οι Seattle SuperΨΩΝΙΑ. Με όμορφες συνεργασίες του Μαλακώζη και του Φανουλά κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Οι The Toy Men δεν άργησαν να απαντήσουν και με τα καλάθια του Κωνσταντινίδη κατάφεραν να πλησιάσουν στο σκορ διαμορφώνοντας το 16-11.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και κατάφεραν να μειώσουν με τον Τσουκαλά να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο. Οι Seattle SuperΨΩΝΙΑ κράτησαν την ψυχραμία τους και βρήκαν απαντήσεις στο πρόσωπο του Νταμπούδη και του Ιωαννίδη. Το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομα΄δες στο 31-28.

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν το παιχνίδι και να φύγουν με την νίκη. Βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία και αυτο τους έδωσε ρυθμό και στην επίθεση όπου ο Τοπαλίδης με συνεχόμενα καλάθια ανέβασε την διαφορά σε διψήφιο νούμερο. Οι The Toy Men προσπάθησαν να απαντήσουν με τα καλάθια του Στράκαλη και του Πετιμεζάκη, όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 57-40.

Στην τέταρτη περίοδο οι The Toy Men τα έδωσαν όλα για να κάνουν την ανατροπή, εκμεταλλεύτηκαν την χαλαρότητα των αντιπάλων τους και με τις συνεργασίες του Κωνσταντινίδη και του Τσουκαλά κατάφεραν να πλησιάσουν στο σκορ. Οι Seattle SuperΨΩΝΙΑ παραλίγο να πληρώσουν την χαλαρότητα τους στην άμυνα, όμως ο Τοπαλίδης δήλωσε ξανά παρόν  πετυχαίνοντας κρίσιμα καλάθια και με αυτό τον τρόπο οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη με το τελικό 63-57.

MVP του αγώνα ανακηρύχθηκε ο Συμεών Μαλακώζης με 1 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Για τους φιλοξενούμενους ξεχώριε ο Σαράντος Κωνσταντινίδης με 15 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασσίστ.

Seattle SuperΨΩΝΙΑ: Χ. Ακριτόπουλος 2, Ιωαννίδης 5(1), Μαλακώζης 17(3), Φανουλάς , Νταμπούδης 10, Μουράτης, Τοπαλίδης 20(2), Α. Ακριτόπουλος 2.

The Toy Men: Καλτσάς, Κωνσταντινίδης 15, Τσουκαλάς 15, Στράκαλης 7(1), Πάνος 3(1), Μούστος 9, Πετιμεζάκης 6(2), Στρατίκης 2.

Τι μας άρεσε: Η υπερπροσπάθεια των The Toy Men να επιστρέψουν στο παιχνίδι.