69
Aces 12 19 16 22 - 69 -
Ηττηφόρος BC 12 11 11 19 - 53 -

Ποδαρικό με το δεξί για τους Aces!

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στον τέταρτο όμιλο της D2-League οι Aces για το 2022, καθώς σε εξ αναβολής παιχνίδι για την έβδομη αγωνιστική κέρδισαν εύκολα τον Ηττηφόρο με 69-53 στο κλειστό του Κολωνού!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 12-12. Για τους γηπεδούχους ο Γιώργος Κοντακιώτης πέτυχε 5 πόντους, ενώ για τον Ηττηφόρο 5 είχε ο Κωνσταντούλας και ένα τρίποντο ο Χαλακατέβας.

Στην δεύτερη περίοδο οι Aces επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό και με δράστες στην επίθεση τους Μπατζάκα (8π), Τσουτσουράκη (5π) και Γιώργο Κοντακιώτη (4π), έχτισαν διψήφια διαφορά 12 πόντων, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 31-23. Τους φιλοξενούμενους κράτησε κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο ο Τέτσιος με τους 6 πόντους που πέτυχε, ενώ ένα έμμεσο τρίποντο είχε ο Κωνσταντούλας.

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι Άσσοι έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 16 πόντων, 39-23, κλείνοντας εν τέλει το τρίτο δεκάλεπτο στο!13, 47-34, έπειτα από 4 πόντους του Μπατζάκα, 4 του Γιαζιτζόγλου και 4 του Μαραβέλια. Μόνος του πάλευε για τους ροζ στο τρίτο δεκάλεπτο ο Καραβασίλης, πετυχαίνοντας τους 9 από τους 11 πόντους της ομάδας του. Σκορ τρίτης περιόδου 47-34!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Aces δεν έδωσαν το δικαίωμα στον αντίπαλο να ελπίζει για την ανατροπή και με τους Μπατζάκα (7π) και Τσουτσουράκη (5π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 69-53. Για τον Ηττηφόρο στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Καραβασίλη (5π), Ανδριγιαννάκης (4π) και Τέτσιος (3π).

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/16 βολές, 23/60 δίποντα και 5/11 τρίποντα. Πήραν 41 ριμπάουντ, έδωσαν 12 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές και έκαναν 9 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/12 βολές, 16/33 δίποντα και 5/18 τρίποντα. Μάζεψαν 24 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Κορυφαίος των Aces ο Μπατζάκας με 21 πόντους, έχοντας 1/4 βολές, 7/13 δίποντα και 2/2 τρίποντα. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Πολυτιμότερος του Ηττηφόρου ο Καραβασίλης με 18 πόντους, έχοντας 0/1 βολή, 6/13 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Aces (Μπατζάκας): Γιαζιτζόγλου 7, Κοντακιώτης Γ. 13, Κοντακιώτης Ν. 2, Μπατζάκας 21 (2), Στεργιόπουλος 4, Τσουτσουράκης 14 (2), Ευμορφόπουλος 2, Κοζανίδης 2, Μαραβέλιας 4

Ηττηφόρος (Χαλακατέβας): Ανδριγιαννάκης 4, Τζιβιτζής 5 (1), Χαλακατέβας 6 (1), Τέτσιος 10 (1), Πανταζής, Κωνσταντούλας 10, Νιαρχάκος, Καραβασίλης 18 (2)

Τι μας άρεσε: Η πολυφωνία της επίθεσης των Aces!