12/03/2023
Λύκοι 16 14 17 14 - 61 -
Intercity BC 5 4 18 11 - 38 -

Ποιός τα βάζει με τους Λύκους;

Άλλη μια καλή εμφάνιση, άλλο ένα ροζ φύλλο αγώνα για την παρέα του Άρη του Σάββα, με τους Λύκους να επικρατούν με 61-38 της αγνώριστης Intercity, το απόγευμα της Κυριακής!

Άστοχες οι δύο παρέες νωρίς στην αναμέτρηση, παίρνοντας όμως σωστές επιλογές και ελεύθερα σουτ, τα οποία ήταν θέμα χρόνου να μπουν! Πρώτοι... ξεκόλλησαν οι Λύκοι, με Σάββα και Χαραλαμπίδη να απειλούν από τα 6.75 και ποστ αντίστοιχα, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 16-5.

Προσπάθησαν πολύ να περάσουν τη μπάλα στον Νικολάου οι φιλοξενούμενοι, με τον σέντερ της Intercity να μην είναι όσο αποδοτικός όσο άλλες φορές. Ο Χαραλαμπίδης ασυνήθιστα... επιθετικός και με σωστές τοποθετήσεις, φόρτωσε το καλάθι των αντιπάλων και εγγυήθηκε για το προβάδισμα με 30-9 στο ημίχρονο.

Καταπληκτικος αλλά... μόνος ο Μπαλαφούτης στην τρίτη περίοδο, με τον play maker της Intercity να δίνει... ψυχή και σώμα, παρασύροντας προς το τέλος και τον Σταματόπουλο για την προσωρινή μείωση του σκορ, με το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 47-27 και τους φιλοξενούμενους να μην τα παρατάνε!

Εκεί που περιμέναμε τους Λύκους να πάνε το παιχνίδι σε πιο χαμηλό ρυθμό και να εξασφαλίσουν τη νίκη, εκείνοι έτρεξαν, έπαιξαν εκπληκτικά και τελείωσαν το παιχνίδι με ακόμη μεγαλύτερη διαφορά, με το 61-38 να είναι το τελικό σκορ απέναντι στην Intercity!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Άρης Σάββας με 17 πόντους, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και ενα λάθος. Από Intercity ξεχώρισε ο Γιώργος ο Μπαλαφούτης 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 24/50 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 4/9 βολές, 44 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, ενα κόψιμο και 11 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/31 δίποντα, 3/14 τρίποντα, 11/27 βολές, 29 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 7 κλεψίματα και 12 λάθη.

Λύκοι (Σάββας): Πάτρας 10, Κούβελας 6, Δρόσος 6, Σάββας 17, Καρακώστας 8, Καχριμάνης 6, Χαραλαμπίδης 8, Αρβανίτης.

Intercity (Μπαλαφούτης): Σταματόπουλος 10, Νίνος 3, Σπαής 4, Μπαλαφούτης 14, Νικολάου 4, Πολοπετράκης 3.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!