44
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 20 22 19 14 - 75 -
Aces 17 8 6 13 - 44 -

Ποιος θα σταματήσει τον Αρισταίο;;

Ο coach Δεμένεγας έχει φτιάξει κάτι... καλό και φέτος με τον Αρισταίο να δείχνει πλήρης, με τη νίκη του με 75-44 απέναντι στους Aces να δείχνει μέρος της δυναμικής του, με όλα αυτά να γίνονται στα πλαίσια της Development κατηγορίας.

Ο Αρισταίος με βάθος στο ρόστερ και γρήγορους παίκτες είχε διάθεση να πιέσει στο κατέβασμα τους Aces, με τον Γιώργο και τον Βασίλη Παούρη να αναλαμβάνουν το επιθετικό κομμάτι, για το 20-17 με το οποίο έκλεισε η πρώτη περίοδος, με τους Μπουστακάτο και Θεοφάνη να προσπαθούν πολύ για Aces.

Η πίεση έγινε ακόμη πιο έντονη, με τους Κοντακιώτη Γ, Μουστακάτο και Ευμορφόπουλο να δίνουν βοήθειες στο κατέβασμα, μη έχοντας όμως ανάσες για να σκοράρουν μπροστά, με τον Γκορόγια από την άλλη να έρχεται από τον πάγκο και να παρασύρει με την ενέργειά του την παρέα του Δεμένεγα, με το ημίχρονο να κλείνει στο 42-25.

Με ανεβασμένη διάθεση οι φιλοξενούμενοι, μπήκαν και προσπάθησαν να δείξουν το πραγματικό τους πρόσωπο, με του Κοζανίδη και Θεοφάνη στο προσκήνιο. Ο Αρισταίος συνέχισε στο δικό του τέμπο, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 61-31.

Δεν άλλαξε κάτι στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης, με την εικόνα του παιχνιδιού να παραμένει η ίδια και τους... νησιώτες να φτάνουν στο ρο φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 75-44.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Παούρης, με 25 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 2 λάθη. Από Aces ξεχώρισε ο Μιχάλης ο Στεργιόπουλος με 6 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα και 2 κοψίματα.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 20/42 δίποντα, 7/19 τρίποντα,14/20 βολές, 36 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 9 κλεψίματα, 7 κοψίματα και 11 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 18/52 δίποντα, 1/11 τρίποντα, 5/12 βολές, 34 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 9 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 16 λάθη.

Α. Σ. Κ Αρισταίος (Δεμένεγας): Γκίνης 5, Βαλεράς 4, Γκορόγιας 14, Κανιάρης 3, Μήτσικας 6, Μουλαρογιάννης 2, Μπερκέτης 2, Παούρης Β. 6, Παούρης Γ. 25, Ρουσουνέλος 2, Τούντας 2, Φιλιππόπουλος 4.

Aces (Μπατζάκας): Ευμορφόπουλος 5, Θεοφάνης 12, Κοζανίδης, Κοντακιώτης Ν. 6, Κοντακιώτης Γ. 2, Μαραβέλιας, Μουστακάτος 12, Μπάκας, Μπατζάκας 1, Στεργιόπουλος 6, Τσουτσουράκης.

Τί μας άρεσε: Η ενέργεια των παικτών του Αρισταίου!

Τί δε μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Μπατζάκα..