11/01/2024
Phoenix Bums 23 18 18 23 - 82 -
Thunder 14 28 13 16 - 71 -

Έβγαλαν ποιότητα οι Bums!

Ενδιαφέρουσα, αμφίρροπη και με ρυθμό ήταν η αναμέτρηση που είδαμε το βραδάκι της Πέμπτης ανάμεσα σε Phoenix Bums και Thunder, με τους πρώτους να κερδίζουν με 82-71.

Η είσοδος του Χιώτη ήταν και αυτή που έδωσε τη... γκαζιά στο σύνολο των Bums στα μέσα της πρώτης περιόδου, με τον Πανδή να ακολουθεί σε σκορ και δημιουργία! Ο Κλήμος έβαλε το κορμί του στη φωτιά, πάλεψε με τα αντίπαλα σέντερ και μείωσε προσωρινά, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 23-14 για τους γηπεδούχους. Πράγματα και θαύματα από Κούρτη στο δεύτερο μέρος, με τον γκαρντ της Thunder να βάζει ό,τι... μπαίνει από καλάθια, να γυρνάει το παιχνίδι και το ημίχρονο να κλείνει στο 41-42!

Σε μία περίοδο που στιγματίστηκε από τον τραυματισμό του Χιώτη, ο ρυθμός έπεσε λίγο αλλά η παρουσία του Ζερντίτσκι έφερε το προβάδισμα ξανά στους γηπεδούχους, με το δεκάλεπτο να είναι το πιο ενδιαφέρον στο παιχνίδι και να κλείνει στο 59-55 για Bums! Οι Bums κράτησαν, άντεξαν και έδειξαν πως όσο περνούν οι αγωνιστικές θα δένονται και παραπάνω, με το τελικό σκορ εν τέλει να γράφει το 82-71.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Αλέξανδρος Ζερντίτσκι με 23 πόντους, 10 ριμπάουντ, μία ασίστ, 2 κλεψίματα, ένα λάθος. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Γιάννης Κούρτης με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 24/52 δίποντα, 7/29 τρίποντα, 13/23 βολές, 44 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 12 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 6 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 22/40 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 6/13 βολές, 39 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 4 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 18 λάθη.

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Δεδούσης 17, Αθανασιάδης 2, Καδάς 3, Ζερντίτσκι 23, Παπαντωνίου 6, Πανδής 7, Γαδ, Κοβάτσος 1, Χιώτης 16, Φρέρης 7.

Thunder (Ζαράνης): Ζαράνης 15, Κούρτης 14, Ζαΐμης 8, Αγγελόπουλος 3, Τζούρτος 2, Μαστορίδης 2, Γεωργίου 16, Κλήμος 11.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που είδαμε!