19/11/2023
Slam Ducks 9 13 12 14 - 48 -
Kourkoutes All-Star 9 9 5 15 - 38 -

Ποιότητα απέναντι στο πάθος οι Ducks!

Μετά από ένα ισορροπημένο ξεκίνημα, λεπτομέρειες έκριναν την έκβαση της αναμέτρησης ανάμεσα σε Slam Ducks και Κουρκούτες All-Star, με το 48-38 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Βαγγέλης ο Τρωιάνος ήταν τόσο ενεργητικός όσο και αποδοτικός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης για τους ερυθρόλευκους, με το πρώτο δεκάλεπτο να είναι άκρως ισορροπημένο, με το 9-9 να το δείχνει και στο σκορ, καθώς ο Καραλουκάς και ο Μαυροζούμης συνέβαλαν σε αυτό! Ο Λειβαδής έβαλε ένα σουτ απο την κορυφή και έβαλε μπροστά τους Ducks νωρίς στη δεύτερη περίοδο, με το παιχνίδι να γίνεται πιο δυναμικό.. Τη διαφορά που έχτισαν οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να τη... σβήσουν ο Νίνος με τον συγκινητικό Τρωιάνο, με το ημίχρονο να κλείνει στο 22-18 για Ducks.

Η βελτίωση από πλευράς φιλοξενούμενων δεν ήρθε, καθώς ναι μεν οι Νίνος και Λιώδης έβαλαν τα κορμιά τους στη... φωτιά, η δυστοκία έκανε δύσκολη την υπόθεση επιστροφής, με τους Ducks παράλληλα να βρίσκουν σκορ από Γιδαράκη και Χάλδα και να κλείνουν το τρίτο δεκάλεπτο με 34-23 μπροστά. Οι Κουρκούτες έβαλαν 15 πόντους στην τελευταία περίοδο, περισσότερους από κάθε άλλη στο παιχνίδι αλλά δεν έφτανε αυτό, καθώς οι Slam Ducks βρήκαν σκορ σχεδόν από κάθε παίκτη τους που πάτησε παρκέ και επιβλήθηκαν τελικό σκορ 48-38.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Καραλουκάς με 3 πόντους, 15 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ένα κλέψιμο και 2 λάθη. Από τους Κουρκούτες ξεχώρισε ο Βαγγέλης Τρωιάνος με 16 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα και ένα λάθος.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 10/27 δίποντα, 6/31 τρίποντα, 10/14 βολές, 46 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 5 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 12 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/43 δίποντα, 4/23 τρίποντα, 6/12 βολές, 44 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 7 λάθη.