24/09/2024
Colombians BC 20 18 26 14 - 78 -
Pink Paper 12 8 20 28 - 68 -

Θέαμα και ποιότητα από τους Colombians!

Βράδυ Τρίτης στο κλειστό του Αγίου Νικολάου οι Colombians υποδέχθηκαν τους Pink Paper για την δεύτερη αγωνιστική του Basketaki Cup, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 78-68 και να πετυχαίνουν την πρώτη τους νίκη στο θεσμό.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ με όρεξη για γρήγορο και ωραίο μπάσκετ και βρήκαν σκορ μέσα ωραίες συνεργασίες. Για τους ροζ ο Μποτσάκος κυρίως με διεισδύσεις σημείωσε 8 πόντους, για να απαντήσουν στην συνέχεια οι Τακίδης, Βερβίτας και Καλαντζάκης και να βάλουν μπροστά με 20-12 τους Colombians στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Σε υψηλούς ρυθμούς συνεχίστηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τον εξαιρετικό Βερβίτα να δείχνει ότι βρίσκεται σε καλή μέρα και να σημειώνει ακόμα 6 πόντους. Οι γηπεδούχοι εκτός από επιθετικά ήταν καλοί και αμυντικά, περιορίζοντας τους Μποτσάκο και Καππή να δημιουργήσουν. Σκορ ημιχρόνου στο 38-20.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να τελειώσουν το παιχνίδι από νωρίς. Τακίδης και Βερβίτας οδηγούσαν επιθετικά τους Colombians, για να μπει στην εξίσωση και ο Πασχαλάκης, ο οποίος προσπαθούσε να βρει ρυθμό. Για το ροζ ο Κάππης έδωσε λύσεις από μακριά και μαζί με τους Κονταρίνη και Μποτσάκο προσπάθησαν να κρατήσουν κοντά τους ροζ.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι Pink Paper έκανα αξιότιμη προσπάθεια να επιστρέψουν στο ρίχνοντας την διαφορά κάτω από τους δέκα, δύο λεπτά πριν την λήξη. Η δουλειά όμως είχε γίνει για τους γηπεδούχους οι οποίοι δεν αγχώθηκαν και έφυγαν με την νίκη από το Λιόσια επικρατώντας με 78-68, κάνοντας σεφτέ στην διοργάνωση.

Novibet MVP αναδείχθηκε ο Βερβίτας με 22 πόντους, 18 ριμπάουντ και 4 ασίστ.  Για τους ροζ ξεχώρισε ο Μποτσάκος με 27 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Colombians (Κιούκης): Βερβίτας 22, Γεωργακόπουλος 6, Διαμαντόπουλος, Καλαντζάκης 10, Κυριακόπουλος, Ρετουνιώτης 3, Τακίδης 17, Τούντας, Χριστόπουλος 4, Πασχαλάκης 14, Ράπτης, Τσίτσος 2

Pink Paper (Μποτσάκος): Αζάρ 4, Ζησόπουλος 2, Καππής 13, Κονταρίνης 19, Κοντομίχος 3, Μπουτσάκος 27, Παπαγεωργίου, Φούρναρης

Τι μας άρεσε: Οι ωραίες φάσεις των γηπεδούχων!