18/12/2023
Reptors 15 7 5 8 - 35 -
Tsouvalia 11 10 9 13 - 43 -

Μίλησε η ποιότητα της αρμάδας του Κυριακίδη!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena, τα Tsouvalia ήταν ανώτερα σε όλες τις τελευταίες κρίσιμες στιγμές του παιχνιδιού και επιβλήθηκαν δίκαια των Reptors με σκορ 35-43!

Το ξεκίνημα ανήκε στους γηπεδούχους, καθώς κατάφεραν να κερδίσουν το δεκάλεπτο με τα επιμέρους 15–11. Ο Παπανικολάου πραγματοποίησε μία γεμάτη εμφάνιση στο διάστημα αυτό με 7 πόντους και 3 ριμπάουντ στο ενεργητικό του, ενώ τον ακολούθησε ο Πατσουράκης με 4. Στην αντίπερα όχθη, ο Καλαντζής αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ με 5 πόντους

Στη συνέχεια φιλοξενούμενοι αντέδρασαν, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, περιορίζοντας τους Reptors στους εφτά πόντους και με τον Καλαντζή να προσθέτει ακόμη 5 πόντους έκλεισαν το ημίχρονο στο μείον ένα με σκορ 22-21! Από την άλλη πλευρά, ο Σακελλαρόπουλος ηγήθηκε των προσπαθειών των γηπεδούχων με ένα εύστοχο σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75!

Το τρίτο δεκάλεπτο βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές, καθώς τελείωσε με το επιμέρους 5-9. Ο Καρδαράς πήρε τη σκυτάλη του σκοραρίσματος πετυχαίνοντας 6 πόντους, ενώ 3 είχε ο Σακελλαρόπουλος! Η προτελευταία στροφή έκλεισε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει το 27–30.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν ανώτεροι σε όλες τις τελευταίες και κρίσιμες στιγμές του αγώνα και πήραν δίκαια τη νίκη για το πρωτάθλημα  της Evolution League με σκορ 35–43.

Betsson MVP ο Σοφοκλής Χατζησωκράτης με 4 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 6 κοψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Το απόγευμα Πέτρος Παπανικολάου είχε 12 πόντους και 5 ριμπάουντ!

Οι νικητές είχαν 19/49 δίποντα, 0/19 τρίποντα, 5/12 βολές, 44 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 12 κλεψίματα, 7 κοψίματα και 9 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 9/32 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 5/13 βολές, 36 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 16 λάθη.

Reptors(Πατσουράκης): Αρμενιακός 2, Κάππος, Καίσαρης 2, Παπανικολάου 12, Πατσουράκης 5, Σακελλαρόπουλος 7, Σακκάς 7, Σολωμός.

Tsouvalia(Κυριακίδης): Ανδρικόπουλός, Καλαντζής 19 Καρδαράς 11, Κοτσιλίνης 1, Κυριακίδης, Λαζανάς, Νικολόπουλος 4, Παπαντώνης 4, Χατζησωκράτης 4.

Τι μας άρεσε : Η εμφάνιση του Χατζησωκράτη!