07/10/2024
Σοποτό 16 15 10 11 - 52 -
Space Hellas 9 18 21 8 - 56 -

Βασίστηκε στην... ποιότητα η Space!

Ξεχνώντας γρήγορα το κακό της πρώτο δεκάλεπτο, η Space Hellas πήρε το μομέντουμ του αγώνα απέναντι στο Σοποτό και δεν κοίταξε ποτέ... πίσω, με τη νίκη να έρχεται με τελικό σκορ 52-56!

Το Σοποτό μπήκε δυνατά στον αγώνα και είδε πως όσο έπαιρνε τις σωστές επιλογές στο επιθετικό κομμάτι, θα είχε και τον έλεγχο της αναμέτρησης. Τα 2 τρίποντα του Σοφιανόπουλου και η ενέργεια των Μπαμπάλη και Λουρίδα έδωσαν αυτόν τον αέρα στους γηπεδούχους, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 16-9, παρά την καλή αγωνιστική παρουσία του Ηλιόπουλου. Ο Άγγελος ο Παπακώστας όσες φορές βρέθηκε στημένος τιμώρησε το Σοποτό, με το ημίχρονο να βρίσκει μπροστά την παρέα του Κουτσουρή, με σκορ 31-27, με το παιχνίδι να έχει ακόμα δρόμο!

Ο Καλογεράκος και ο Ελευθερίου ήταν χάρμα ειδέσθαι στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, με την Space να περνά μπροστά στο σκορ και να εκμεταλλεύεται την έλλειψη καθαρού μυαλού από το Σοποτό, το οποίο πέραν του Κουτσουρή που ήταν συνεχώς επιθετικός, δεν είχε άλλον να είναι... μέσα στο ματς, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 41-48. Στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες, με τη Space να βρίσκει παραπάνω λύσεις, να μην παίρνει βιαστικές επιλογές όπως οι γηπεδούχοι και να φτάνει στη νίκη με τελικό σκορ 52-56.

NOVIBET MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Άγγελος Παπακώστας με 13 πόντους, ένα ριμπάουντ. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Σταύρος Σοφιανόπουλος με 17 πόντους, 10 ριμπάουντ,μία ασίστ, ένα κλέψιμο, 2 λάθη.

Σοποτό (Λιάκος): Καρατζάς 5, Λουρίδας 4, Χουλιάρας, Μπαμπάλης 4, Σοφιανόπουλος 17, Ψαλιδόπουλος 2, Αθανασίου 4, Κουκούλης 5, Κουτσουρής 11.

Space Hellas (Ηλιόπουλος): Βεργόγιαννης 8, Μπαζώρας 6, Παπακώστας 13, Παπαευαγγέλου 7, Ελευθερίου 6, Καλογεράκος 4, Παλιοκώστας, Αράπογλου, Σακογιάννης 6, Ηλιόπουλος 6, Καραφώτης.

Τί μας άρεσε: Η διάθεση για όμορφο μπάσκετ!