29/03/2023
Leathal Pistols 21 26 14 25 - 86 -
SKG Sonics 19 18 13 10 - 60 -

Πήραν την νίκη οι Pistols!

Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στην πρώτη περίοδο και χαρακτηρίστηκε από τις πολλές μάχες των παικτών των δύο ομάδων. Νικητές από αυτές τις μάχες βγήκαν οι Pistols και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τα καλάθια του Παπαγεωργίου και του Μιχέλη, όμως οι SKG Sonics απάντησαν γρήγορα και έμειναν κοντά με τον Συρόπουλο και τον Κολέρδα να ξεκινάνε ζεστοί διαμορφώνοντας το 21-19.

Στη δεύτερη περίοδο οι Pistols ανέβασαν την απόδοση τους και με τις όμορφες συνεργασίες του Αγτζίδη και του Δανατζή ξέφυγαν στο σκορ, Οι SKG Sonics βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Σιβένα να πετυχαίνει μεγάλα καλάθια, όμως η κακή αμυντική λειτουργία τους κόστισε και με αυτόν τον τρόπο βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 47-37

Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε στην τρίτη περίοδο και οι SKG Sonics προσπάθησαν να το εκμεταλλευτούν και να μειώσουν στο σκορ με τις προσπάθειες του Κωνσταντινίδη και του Μπραούζη, όμως οι Pistols απαντούσαν σε κάθε καλάθι που δέχονταν με τον Χατζημιχαήλ και τον Καραγκιαούρη να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους διαμορφώνοντας το 61-50.

Η κόπωση έκανε την εμφάνιση της στην ομάδα των SKG Sonics στην τέταρτη περίοδο και έτσι παρά τις προσπάθειες του Σιβένα και του Συρόπουλου δεν μπόρεσαν να μείνουν ανταγωνιστικοί στο τέλος. Οι Pistols εκμεταλλεύτηκαν την κόπωση των αντιπάλων τους και με τον Καραγκιαούρη να αποτελεί μόνιμη απειλή σε όλο το παιχνίδι για το αντίπαλο καλάθι κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το τελικό 86-60.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Γιώργος Καραγκιαούρης με 25 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Για τους SKG Sonics ξεχώρισε ο Λάζαρος Σιβένας με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ και 7 ασσίστ.

Pistols: Μιχέλης 13, Παπαγεωργίου 11(3), Τάλλης 5, Καραγκιαούρης 25, Ψάλτης, Πρωτογερόπουλος 4, Αγτζίδης 7(1), Χατζημιχαήλ 6, Αντωνίου, Ευαγγελίδης, Δανατζής 15(3).

SKG Sonics: Μπεντής 2, Κωνσταντινίδης 8, Καποδίστριας 2, Συρόπουλος 12(3), Κολέρδας 9(1), Απαραμάνης 2, Μπραούζης 8, Σιβένας 14(3), Χαρταμπίλας 3(1).

Τι μας άρεσε: Οι όμορφες συνεργασίες και των δύο ομάδων.