War Gamers 24 15 19 12 - 70 -
Harlems 14 19 18 19 - 62 -

"Πολεμικό" φινάλε!

Μπορεί να τα βρήκαν σκούρα, όμως οι War Gamers με ψυχραιμία και μεγάλα καλάθια στο τέλος, επικράτησαν των Harlems και έκαναν 14 τις νίκες τους στην Elite.

Άκρως παραγωγικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να βγάζουν όλο τους το ταλέντο στην επίθεση και τους γηπεδούχους να προηγούνται με 24-14 χάρη στον εξαιρετικό Καραγιάννη και τους Διαμαντή και Μέμεζα. Οι "Αμερικάνοι" από την άλλη μεριά πέρασαν τη μπάλα στην ρακέτα και πήραν πόντους από τους Μότσιο και Σταυρόπουλο.

Παίζοντας πιο συγκεντρωμένα και εκμεταλλευόμενοι την... χαλαρότητα των αντιπάλων, οι Harlems έβγαλαν σημάδια αντίδρασης και μείωσαν σε 26-25 στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου. Οι "Πολεμιστές" με τους Θεοφανόπουλο, Θοδωρικάκο και Λαζαράκο, έστειλαν την διαφορά και πάλι στο +10, όμως οι Harlems με έμμεσο τρίποντο του Σταυρόπουλου και τρίποντο του Κουτρουμπή μείωσαν σε 39-33 στο τέλος του ημιχρόνου.

Έχοντας αποβάλλει τελείως το άγχος από πάνω τους, οι Harlems συνέχισαν να εντυπωσιάζουν με την απόδοσή τους και με πρωταγωνιστές τους Σιάμο και Δαμίγο ισοφάρισαν σε 45-45 στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι ύστερα από το time out που κάλεσε ο Σκλαβενίτης, ανέβασαν την απόδοσή τους, έκαναν ορθολογικές επιθέσεις και με καλάθια των Αβραμίδη και Καραγιάννη έτρεξαν ένα σερί 13-6 και διαμόρφωσαν το υπέρ τους 58-51 ως σκορ τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Παρά την βαθμολογική διαφορά των δύο ομάδων, οι Harlems αποδείχθηκαν σκληρό καρύδι και προβλημάτισαν ιδιαίτερα τους αντιπάλους, φτάνοντας μάλιστα κοντά σε μια σπουδαία νίκη. Στο τέλος ωστόσο, μίλησε η εμπειρία των War Gamers και η προσωπικότητα του Καραγιάννη, καθώς με μεγάλα σουτ την κρίσιμη στιγμή χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Έτσι, οι War Gamers βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 14-4, αφήνοντας τους Harlems στο 4-14.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Καραγιάννης με double double και 31 πόντους (9/15 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 7/9 βολές, 18 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 22/47 δίποντα, 5/34 τρίποντα και 11/16 βολές. Μάζεψαν 56 ριμπάουντ και έδωσαν 18 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 21/49 ριμπάουντ, 3/11 τρίποντα και 11/19 βολές. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ και έδωσαν 16 ασίστ.

War Gamers (Σκλαβενίτης): Αβραμίδης 9, Διαμαντής 3 (1), Ρίπης 4, Καραγιάννης 31 (2), Μέμεζας 4, Θεοφανόπουλος 3, Θοδωρικάκος 6, Λαζαράκος 6 (2), Μαυροειδάκος 2, Πάτερος 3, Σούλης

Harlems (Ρουσιώτης): Τρυγωνόπουλος 2, Μότσιος 14, Δαμίγος 10, Σιάμος 11, Σταυρόπουλος 14, Κουτρουμπής 11 (3), Ρουσιώτης

Τι μας άρεσε: Η εξαιρετική εμφάνιση των Harlems για περίπου 35' και η ψυχραιμία που έδειξαν οι "Πολεμιστές" στο τέλος.