20/01/2024
Αμόκ 19 14 16 21 17 87 -
Titans 18 21 18 13 6 76 -

Πολύ σκληρή για να πεθάνει η Αμόκ!

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο δεκάλεπτο, με τις ομάδες να δίνουν γρήγορο ρυθμό και την Αμόκ να κρατάει μικρό προβάδισμα με 19 – 18. Οι γηπεδούχοι απειλούσαν κυρίως από την περιφέρεια με τρία τρίποντα του Τσατσάνη και ένα του Γράψα, ενώ τους Τιτάνες κρατούσαν κοντά ο Πασσάς που ήταν κυρίαρχος στην ρακέτα με 9 πόντους, με τον Σαράντου να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 7.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Αμόκ πάλευε να κρατήσει το προβάδισμα της με τον Ορφανό να προσπαθεί να δώσει τον ρυθμό και τον Αβαρκιώτη πρώτο σκόρερ με 5 πόντους, όμως οι Titans ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους με τα μισά και με την τριάδα Πόγκα, Μούρτο και Γ.Ηλιαδάκη να βάζουν από 5 πόντους, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 33 – 39.

Οι ομάδες ανέβασαν την ένταση τους στην τρίτη περίοδο, σκόραραν πιο εύκολα στην επίθεση, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να διατηρούν την πρωτοπορία με 49 – 57. Ο Γραμματικός μπήκε καυτός με 5 πόντους και έδωσε την σκυτάλη στον εξαιρετικό Ορφανό που ανέβασε στροφές με 9 για την Αμόκ, όμως οι φιλοξενούμενοι με τον Μούρτο να παίρνει την μπαγκέτα με 9 πόντους και τον Πασσά να συνεχίζει να δίνει λύσεις μέσα στην ρακέτα με 6, κρατούσαν διαφορά 8 πόντων.

Το καλύτερο οι ομάδες το άφησαν για το τέλος. Το ματς ήταν αμφίρροπο, οι δύο αντίπαλοι σκόραραν εναλλάξ και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση. Το δίδυμο Γραμματικού με 9 και Ορφανού με 8 πόντους αντίστοιχα ήταν και πάλι αυτό που έδινε τις λύσεις στους Κίτρινους , ενώ για τους Titans ο Μούρτος ήταν ο κορυφαίος με 7 πόντους, με το παιχνίδι να λήγει 70 – 70.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Αμόκ παίζοντας σε πολύ υψηλούς ρυθμούς με Ορφανό(6) και Γραμματικό(9) ξανά να κουβαλούν την επίθεση, δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης και έφτασαν στην νίκη με 87 – 76.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Παναγιώτης Ορφανός με 24 πόντους, 16 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ηλίας Πασσάς με 16 πόντους, 13 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Η Αμόκ είχε 22/57 δίποντα, 8/31 τρίποντα, 19/32 βολές, κατέβασε 59 ριμπάουντ, μοίρασε 16 ασίστ, έκλεψε 11 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 13 λάθη.

Οι Titans είχαν 25/63 δίποντα, 5/25 τρίποντα, 11/21 βολές, κατέβασαν 59 ριμπάουντ, μοίρασαν 27 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 17 λάθη.

Αμοκ(Αβαρκιώτης): Αβαρκιώτης 6, Γράψας 6, Γραμματικός 30(7ρ.)Ιωαννίδης, Ορφανός 24(16ρ. - 9 ασίστ)), Στεφανίδης 6, Τσατσάνης 15(11ρ.).

Titans(Β.Ηλιαδάκης):Ε.Ηλιαδάκης, Ι.Ηλιαδάκης 8, Κάσσος 2,Μούρτος 23,Πασσάς 16(13ρ.), Πόγκας 9(18ρ. - 9 ασίστ), Σαράντου 13(9ρ. - 7 ασίστ), Τριανταφύλλου 5.

Τι μας άρεσε: Ήταν ένα πανέμορφο παιχνίδι, με υψηλή μπασκετική ένταση και πολύ ωραίο θέαμα.