20/05/2023
Collectors 20 20 19 16 - 75 -
La Bola De Papel 12 13 15 13 - 53 -

Πολύφωνοι καλοκαιρινοί Collectors!

Το βράδυ του Σαββάτου στο κλειστό του Σπάρτακου οι Collectors έφτασαν τις 3 νίκες στον 5ο όμιλο της Summer Evolution League, επικρατώντας της La Bola De Papel με 75-53 και κάνοντας αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση.

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι μετέπειτα νικητές που μπήκαν σε θέση οδηγού, με τους Κυριάκου (8π.), Αγγελομάτη (4π.), Κλεισούρα (4π.) και Χαραλαμπόπουλο (3π.) να μπαίνουν ζεστοί στο παρκέ. Η La Bola άργησε λιγάκι, αλλά βρήκε κι εκείνη τα πατήματά της, απαντώντας με Μ. Τσουκάλη (7π.), Καραϊσκάκη (6π.), Βιδάλη (2π.) και Βέλλη (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 20-12.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, με το επιμέρους σκορ να γράφει 20-13 και τους Collectors να διατηρούν τα ηνία του αγώνα, με το δίδυμο Χαραλαμπόπουλος (8π.) - Κυριάκου (6π.) να ξεχωρίζει. Στην αντίπερα όχθη, οι Μαυροκόκκινοι παρέμειναν μακριά από τον καλό τους εαυτό και, παρά την προσπάθεια των Μ. Τσουκάλη (6π.) Καραισκάκη (3π.), Μαρινάκη (2π.) και Βέλλη (2π.), βρέθηκαν 15 πόντους πίσω στου δρόμου τα μισά. Σκορ ημιχρόνου, 40-25.

Μετά την ανάπαυλα η ομάδα του Αγγελομάτη συνέχισε να ελέγχει την κατάσταση, σκοράροντας και πάλι με συνέπεια και βασιζόμενη στους Κλεισούρα (9π.), Κυριάκου (6π.), Σκαμάγκο (2π.) και Γερακίνη (2π.). Η La Bola ήταν αρκετά καλή επιθετικά, όμως δεν κατάφερε να περιορίσει τους γηπεδούχους και έτσι, ξεκίνησε την τελευταία περίοδο από το -19. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 59-40.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Collectors είχαν τον τρόπο να διαχειριστούν έξυπνα την κατάσταση, με τον αρχηγό Αγγελομάτη (8π.) και μετέπειτα mvp Κυριάκου (4π.) να σφαγίζουν την νίκη για την ομάδα τους. Δεν κατάφερε να διεκδικήσει μέχρι τέλους το ματς η La Bola που για πρώτη ίσως φορά στην ιστορία της βρίσκεται χωρίς νίκη έπειτα από 4 αγωνιστικές !

Στο τέλος του αγώνα, οι Collectors είχαν 23/48 δίποντα, 6/25 τρίποντα και 11/21 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 19 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, η La Bola De Papel είχαν 22/41 δίποντα, 2/19 τρίποντα και 3/7 βολές. Μάζεψε 27 ριμπάουντ, μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 9 φορές, ενώ είχε 8 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κώστας Κυριάκου με 24 πόντους και double-double, έχοντας 9/16 δίποντα και 6/12 βολές. Μάζεψε 19 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, ενώ είχε 2 λάθη και  1 μπλοκ σε 29 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μιχάλης Τσουκάλης με 18 πόντους, έχοντας 7/11 δίποντα, 1/8 τρίποντα και ½ βολές. Μάζεψε 2 ριμπάουντ, μοίρασε 7 ασίστ, έκλεψε 4 φορές, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 40 λεπτά συμμετοχής.

Collectors (Αγγελομάτης):  Αγγελομάτης 12 (2), Γαζεπίδης 2, Γαζής 2, Γερακίνης 7, Κλεισούρας 15 (1), Κυριάκου 24, Μιχαηλίδης, Σκαμάγκος 2, Χαραλαμπόπουλος 11 (3).

La Bola De Papel (Μαρινάκης): Βέλλης 9, Βιδάλης 5, Καραϊσκάκης 17 (1), Μαρινάκης 4, Οικονόμου, Μ. Τσουκάλης 18 (1).

Τι μας άρεσε: Η επιθετική συνέπεια των Collectors.