12/11/2022
Fast Break 17 15 14 21 - 67 -
Gallika and Piano BC 12 11 19 16 - 58 -

Πολύτιμη νίκη για Fast Break !

Απόγευμα Σαββάτου στο Basketaki Arena οι Fast Break επικράτησαν των Gallika και Piano για την 7η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Development League. Με την τριπλέτα Τζώρτζης – Νιωτάκης – Μαζαράκης να πραγματοποίει σπουδαία εμφάνιση οι Fast Break επικράτησαν με 67-58, βάζοντας τέλος στο νικηφόρο σερί της ομάδα των αδερφών Πιερρουτσάκου. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Πιο αποτελεσματικοί παρουσιάστηκαν στο ξεκίνημα οι μετέπειτα νικητές. Με τον Τζώρτζη (8π.) να είναι καυτός στα πρώτα λεπτά και τον Νιωτάκη (7π.) να ακολουθεί, οι Fast Break μπήκαν σε θέση οδηγού. Σε λογική απόσταση έμειναν οι φιλοξενούμενοι που βρήκαν στήριγμα επιθετικά στους Μωραγέμο (5π.), Γκίκα (4π.) και Πιερρουτσάκο Στ. (3π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 17-12.

Παρόμοιο ήταν το σκηνικό και στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου, με το επιμέρους σκορ να γράφει 15-11. Ο Μαζαράκης (6π.) μπήκε για τα καλά στην εξίσωση των διακριθέντων, ενώ από πλευράς Gallika και Piano ο Μανιατάκος ήταν αρκετά αποτελεσματικός σε αυτό το διάστημα, μετρώντας 5 πόντους. Σκορ ημιχρόνου, 32-23.

Μετά την ανάπαυλα, τα Gallika και Piano διένυσαν το πιο παραγωγικό τους διάστημα στο ματς, μετρώντας 19 πόντους και καταβάλλοντας μεγάλη προσπάθεια για την ανατροπή. Ο Μανιατάκος (10π.) συνέχισε να δημιουργεί σταθερά προβλήματα στην άμυνα των Fast Break, οι οποίοι βασίστηκαν στο επιθετικό κρεσέντο του Τζώρτζη (11π. με 3 τρ.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 46-42.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η εμπειρία των Fast Break δεν επέτρεψε στους φιλοξενούμενους να επιστρέψουν. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να σκοράρουν με μεγάλη συνέπεια, χάρη στους Μαζαράκη (9π.), Τζώρτζη (5π.) και Νιωτάκη (2π.) και απέδρασαν από το Basketaki Arena με ένα πολύτιμο ροζ φύλλο στις αποσκευές τους. Τα Gallika πάλεψαν με τους Μωραγέμο (5π.), Στ.Πιερρουτσάκο (4π.), Γράδο (4π.) και Μανιατάκο (3π.), όμως η κλεψύδρα είχε αρχίσει να αδειάζει. Στο 5-2 η ομάδα του απόντα Μαντζούκη που παραμένει ωστόσο στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Στο τέλος του αγώνα, η Fast Break είχε 15/29 δίποντα, 9/28 τρίποντα και 10/14 βολές. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 22 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, τα Gallika και Piano BC είχαν 18/44 δίποντα, 1/17 τρίποντα και 19/30 βολές. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 8 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Νιωτάκης με 17 πόντους και double-double, έχοντας 4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα και 6/7 βολές. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, ενώ είχε 3 λάθη σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ηλίας Μανιατάκος με 18 πόντους και double-double, έχοντας 5/12 δίποντα και 8/13 βολές. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, ενώ είχε 4 λάθη σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Fast Break (Τσάφος) : Αρβανιτάκης, Αρβανιτέλλης, Αυλωνίτης, Μαζαράκης 17 (1), Μπουλαξής, Νιωτάκης 17 (1), Τζιτζικαλάκης 2, Τζώρτζης 26 (6), Τσάφος 5 (1).

Gallika και Piano BC (Πιερρουτσάκος) : Γκίκας 4, Γράδος 9, Μανιατάκος 18, Μωραγέμος 14, Ξηρόκωστας, Πιερρουτσάκος Στ. 9 (1), Πιερρουτσάκος Γ. 4.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων για τη νίκη.