02/11/2022
Gangsters 12 14 21 12 - 59 -
Aguanile 19 13 7 10 - 49 -

Πολύτιμη νίκη για τους Gangsters!

Βράδυ Τετάρτης στο Athens Sports Hall οι Gangsters (1-0) υποδέχθηκαν την Aguanile (0-1) για την 2η αγωνιστική του δεύτερου ομίλου της Master League. Η ομάδα των coach Βρύλλη και Κεχρή ούσα ανώτερη στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να επικρατήσει με 59-49. Πολύτιμο ροζ φύλλο για τους Gangsters απέναντι σε μια ομάδα με παρόμοιες βλέψεις. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Καλύτερα ξεκίνησαν το ματς οι Λατίνοι που ήταν πιο αποτελεσματικοί στα πρώτα λεπτά και μπήκαν σε θέση οδηγού. Αιχμή του δόρατος στην επίθεση το δίδυμο των Καλαφάτη (8π.) και Ρουκουνάκη (7π.). Στην αντίπερα όχθη, η πολυφωνία των Gangsters κράτησε τους γηπεδούχους σε κοντινή απόσταση από τους αντιπάλους τους. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 12-19.

Μοιρασμένο ήταν το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου με το επιμέρους σκορ να γράφει 14-13 υπέρ των Gangsters. Οι μετέπειτα νικητές βρήκαν στήριγμα στις επιθετικές ενέργειες των Καραμποϊκη (4π.), Σαΐτη (4π.), Χατζηευστρατίου (3π.) και Ντάτση (2π.). Από την άλλη πλευρά, η Agua στόχευσε στο low post παιχνίδι του Αξαμπανόπουλου (6π.), με τους Γιαγληκάκη (4π.) και Καλαφάτη (2π.) να δίνουν κι εκείνοι πολύτιμες βοήθειες. Σκορ ημιχρόνου, 26-32.

Πλήρης ήταν η εναλλαγή του σκηνικού μετά την ανάπαυλα. Οι Gangsters μπήκαν στο παρκέ με το μαχαίρι στα δόντια, έτρεξαν ένα εντυπωσιακό επιμέρους 21-7 και ανέτρεψαν τα δεδομένα. Μαρκόπουλος (7π.), Χατζηευστρατίου (4π.), Λάιος (4π.) και Ντάτσης (4π.) σκόραραν με συνέπεια, ενώ την ίδια ώρα ο Ρουκουνάκης (5π.)  πάλευε μόνος του επιθετικά για τους Λατίνους. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 47-39.

Στο φινάλε οι Gangsters διατήρησαν την συγκέντρωσή τους σε υψηλά επίπεδα και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους. Τα κρίσιμα καλάθια του Μαρκόπουλου ήρθαν την πιο κατάλληλη στιγμή και έτσι οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επικρατήσουν με διψήφιο προβάδισμα, παρά την προσπάθεια των Αξαμπανόπουλου (6π.) και Γιαγληκάκη (4π.) να μειώσουν. Σημείο κλειδί της αναμέτρησης η επιλογή των coach Βρύλλη – Κεχρή να παίξουν άμυνα ζώνης στο δεύτερο ημίχρονο, μια επιλογή που βραχυκύκλωσε την επιθετική λειτουργία της Agua.

Στο τέλος του αγώνα, οι Gangsters είχαν 20/50 δίποντα, 2/14 τρίποντα και 13/21 βολές. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 17 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, η Aguanile είχε 15/49 δίποντα, 4/16 τρίποντα και 7/14 βολές. Μάζεψε 42 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 6 φορές, ενώ είχε 16 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιάννης Μαρκόπουλος με 16 πόντους, έχοντας 3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 4/6 βολές. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, ενώ είχε 2 λάθη σε 33 λεπτά συμμετοχής. Από την Agua ξεχώρισε ο Μανώλης Ρουκουνάκης με 13 πόντους και double-double, έχοντας 2/12 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 3/4 βολές. Μάζεψε 21 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 2 λάθη και 1 μπλοκ σε 39 λεπτά συμμετοχής.

Gangsters (Βρύλλης – Κεχρής) : Αλεξανδρής, Βασιλείου 4, Καραμποϊκης 4, Λάιος Β. 8 (16ρ), Μακρής 2, Μαρκόπουλος 16 (2), Σαΐτης 10, Χατζηευστρατίου 7, Ντάτσης 8 (11ρ.).

Aguanile (Γκέγκιος) : Αξαμπανόπουλος 13, Γιαγληκάκης 8 (1), Γκέγκιος 3 (1), Καλαφάτης 12, Ρουκουνάκης 13 (21 ρ.), Σιμιτσόπουλος, Τασούλας.

Τι μας άρεσε :  Οι φοβερές μονομαχίες στο low post από τα θηρία των δύο ομάδων.