05/04/2022
Paliagoura 25 11 11 16 - 63 -
Γκουρούδες 27 29 12 16 - 84 -

Πολλοί και σοβαροί οι Γκουρούδες!

Στα προημιτελικά του Basketaki Cup προκρίθηκαν οι Γκουρούδες, οι οποίοι μαζεύτηκαν και με πειστική εμφάνιση από το πρώτο μέρος, κέρδισαν εύκολα τα Paliagoura με 63-84 στον Κολωνό και θα περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλο τους από το ζευγάρι Gangsters – New World Fix!

Εξαιρετικό θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 25-27 υπέρ των Γκουρούδων, χάρη σε 8 πόντους του Παύλου Αχή, 8 του Ντίνου Αχή, 5 του Λιμνιάτη και 4 του Μελάγιες. Ο Σταφυλάς με 7 πόντους, οι Τομαράς- Κωστάκης με 6 πόντους έκαστος και ο Κασκάνης με 4 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με 11 πόντους του Παύλου Αχή, 10 του Ντίνου Αχή και τρίποντα των Μελάγιες – Οικονόμου, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 20 πόντων, 36-56. Δεν μπόρεσαν τα Paliagoura να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο, παρά τους 6 πόντους του Κασκάνη και τους 5 του Τομαρά.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, ωστόσο οι Γκουρούδες διατήρησαν εύκολα την απόσταση ασφαλείας, 47-68, μετά από 7 νέους πόντους του Παύλου Αχή και τρίποντο του Ντίνου Αχή. Ούτε και στο τρίτο δεκάλεπτο μπόρεσαν οι πράσινοι να πλησιάσουν τον αντίπαλο, με τον Σταφυλά να σκοράρει 4 πόντους και τον Βελέντζα να ευστοχεί από την περιφέρεια. Σκορ τρίτης περιόδου 47-68!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Γκουρούδες δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο από τον αντίπαλο και με εύστοχες προσπάθειες των Παύλου Αχή, Μελάγιες και Λιμνιάτη, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 63-84. Για τα Paliagoura στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Τομαράς, Σουρλίγκας, Κωστάκης και Σταφυλάς.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/11 βολές, 19/39 δίποντα και 6/30 τρίποντα. Πήραν 32 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 5 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι νικητές είχαν 10/13 βολές, 25/41 δίποντα και 8/28 τρίποντα. Μάζεψαν 45 ριμπάουντ, μοίρασαν 21 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος για τα Paliagoura ο Τομαράς με 21 πόντους, έχοντας 3/3 βολές, 9/14 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Γκουρούδων ο Παύλος Αχής με 34 πόντους (double-double), έχοντας 2/3 βολές, 13/17 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ και έκανε 1 λαθάκι.

Paliagoura (Κοντορουχάς): Βελέντζας 3 (1), Κασκάνης 12 (1), Κοντορουχάς, Σουρλίγκας 4, Κωστάκης 9 (3), Τομαράς 21, Σταφυλάς 14 (1)

Γκουρούδες (Λιμνιάτης): Οικονόμου 3 (1), Μελάγιες 13 (1), Αχής Ν. 21 (3), Αργυράκης, Λιμνιάτης 9 (1), Αχής Π. 34 (2), Ελευθερίου 4

Τι μας άρεσε: Το επιθετικό μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!