20/05/2024
Μανιάτης BMW 12 13 24 12 - 61 -
Ερυθρός Σταυρός 22 5 8 14 - 49 -

Με πολλούς πρωταγωνιστές η Μανιάτης BMW!

Με πολλά... όπλα στη φαρέτρα και με μπόλικη ενέργεια στην άμυνα, η Μανιάτης BMW επικράτησε του Ερυθρού Σταυρού με σκορ 61-49 στον Κολωνό!

Ένα καλό ξεκίνημα ήθελε να κάνει και έκανε ο Ερυθρός Σταυρός, με τον Πάντζαλη και τους δύο Φαλάγγες να είναι και αυτοί που έδιναν το ρυθμό όσο και τις λύσεις στο επιθετικό κομμάτι! Ο Γεωργάτος και ο Μπαλαμούτης πήγαν κοντά στο καλάθι, ο Δεληγιώργης εκτέλεσε από τα 6.75 και οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 12-22 πρώτης περιόδου. Ο Κώστας Μιμηγιάννης και ο Σαλβαράς πήραν τη... σκυτάλη από τον αεικίνητο γκαρντ της Μανιάτης BMW και έφεραν την παρέα τους ένα βήμα πριν την ανατροπή, ο Αλέξανδρος Φαλάγγας όμως απάντησε με την παρέα του να παραμένει μπροστά, με το ημίχρονο να κλείνει στο 25-27.

Το πρόβλημα του Ερυθρού Σταυρού στη συνέχεια ήταν η έλλειψη ενέργειας, ξεκάθαρα! Άλλα 2 τρίποντα των Δεληγιώργη και Μανιάτη αλλά και ένα σουτ του Γεωργάτου έβαλαν για τα καλά μπροστά τους γηπεδούχους, με τον Γεωργουλόπουλο να έρχεται και αυτός από τον πάγκο και να δίνει πόντους και φρεσκάδα, με την κατάσταση στο στρατόπεδο του Ερυθρού πλέον να μοιάζει μη αναστρέψιμη, με την αστοχία να κάνει την εμφάνιση της και το τρίτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 49-35. Ίδια εικόνα και στα τελευταία λεπτά του αγώνα, με τη γηπεδούχο ομάδα να μην έχει λόγο να βιαστεί ή να πιέσει καταστάσεις και το τελικό 61-49 να δίνει δίκαια το ροζ φύλλο αγώνα στον Μανιάτης και την παρέα του.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Γεωργάτος με 12 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Φαλάγγας με 5 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 5 λάθη.

Μανιάτης BMW (Μανιάτης): Γαβριηλίδης 7, Γεωργάτος 12, Γεωργουλόπουλος 6, Δεληγιώργης 12, Δρακίδης, Μανιάτης 3, Μιμηγιάννης Κ. 3, Μιμηγιάννης Π. 9, Μπαλαμούτης 6, Σαλβαράς 3.

Ερυθρός Σταυρός (Κουτουζής): Ασημομύτης, Κοροβέσης 4, Κουτουζής 14, Πάντζαλης 4, Φαλάγγας Θ. 22, Φαλάγγας Α. 5.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο θέαμα στον αγώνα!