21/10/2023
Skroutz 21 12 13 9 - 55 -
Puronto Raptors 13 16 17 27 - 73 -

Πολύ... Puronto για να χάσουν!

Δεν ήταν το βράδυ του Σαββάτου εκείνο το οποίο οι Puronto Raptors θα έχαναν το φετινό τους αήττητο, με τους φιλοξενουμενους να κάνουν καλό... τελείωμα και να επικρατούν του Skroutz με σκορ 55-73.

Κάθε προσπάθεια για καλάθι του Skroutz στο ξεκίνημα είχε μέσα τον Σωτήρη τον Μερεμέτη, ο οποίος ανέλαβε να τελειώσει τις φάσεις από μέση απόσταση και να... υπογράψει το 12-0 σερί των γηπεδούχων, οι οποίοι παράλληλα έτρωγαν... σίδερα στην άμυνα και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 21-13 μπροστά, καθώς οι Puronto δεν... εμφανίστηκαν στο ξεκίνημα, τουλάχιστον μέχρι ο Μένεγος σκοράρει και "ξελασπώσει" τους φιλοξενούμενους.

Αποφασισμένοι να παρουσιάσουν τη μέχρι στιγμής φετινή τους εικόνα οι Puronto, μπήκαν στη δεύτερη περίοδο και... δάγκωναν! Καλές άμυνες, καλάθια στον αιφνιδιασμό και ένα γρήγορο 0-9 με το παιχνίδι να είναι κοντά και τον Παπαδόπουλο να είναι καταπληκτικός από μακρυά και το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο 33-29.

Τάσος από τη μία και Νίκος από την άλλη, με τους δύο Παπαδόπουλους να ανταλλάσουν τρίποντα και καλάθια και το παιχνίδι να φαίνεται πως θα πάει στον πόντο, καθώς καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει, με το τρίτο δεκάλεπτο να... θολώνει παραπάνω τα νερά και να κλείνει στο 46-46, με μια περίοδο να μένει, φωτιά! Το ήθελαν πολύ, πάλεψαν γι' αυτό και με παθιασμένα καλάθια και έναν εξαιρετικό Μπότσα το πήραν! Το τελικό σκορ έγραψε το 55-73 στον πίνακα του ΣΕΦ και οι Puronto Raptors συνεχίζουν αήττητοι την πορεία τους στη φετινή Development 2!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Μπότσας με 21 πόντους, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Σωτήρης Μερεμέτης με 31 πόντους, 14 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 22/49 δίποντα, 2/22 τρίποντα, 5/14 βολές, 43 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 6 κλεψίματα, 9 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 24/52 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 4/13 βολές, 52 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 9 κλεψίματα, ένα κόψιμο, 7 λάθη.