16/10/2022
Bulldogs 12 12 13 17 10 64 -
Tinder Bologna 13 11 18 12 11 65 -

Πολύ σκληρή για να πεθάνει η Niko Team!

Στο κλειστό των Μελισσίων για τη πρεμιέρα της Evolution League, η Niko Team, μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, υπέταξε τους Bulldogs στο έξτρα πεντάλεπτο της αναμέτρησης, με σκορ 64-65 .

Το πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Στέλιου Μπούρα, με τον Κολυβάκη πρωταγωνιστή, πέρασε σε θέση οδηγού 6-1. Η αντίδραση των "Oράνιε" δεν άργησε να έρθει και με ένα επιμέρους(6-2) 'εκλεισαν τη περίοδο στο -1(12-13). Ο Κολυβάκης πέτυχε 8 πόντους, ενώ ο εξαιρετικός Αριστείδης Λούβαρης είχε 5.

Στο δεύτερο κομμάτι, ο Απέργης και η παρέα του, έχοντας το momentum, έφεραν την αναμέτρηση στην απόλυτη ισορροπία(18-18). Στη συνέχεια πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά, δια χειρός Αριστείδη Λούβαρη και Βασιλάκου(22-18). Οι φιλοξενούμενοι δεν τους άφησαν να ξεφύγουν και οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν το ημίχρονο με ισοπαλία(24-24). Ο Κολυβάκης πέτυχε 6 πόντους, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Αριστείδης Λούβαρης είχε επίσης 6.

Στη τρίτη περίοδο η αναμέτρηση συνέχισε να έχει όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι. Τα αναπάντητα καλάθια των Κολυβάκη(3π) και Κωνσταντίνου Γκεζερλή(2π) έδωσαν προβάδισμα πέντε πόντων στη Niko Team(24-29), στην αρχή του δεκαλέπτου. Οι Bulldogs στη συνέχεια έτρεξαν ένα σερί 7-0 και πέρασαν μπροστά με 31-29. Οι φιλοξενούμενοι με όπλο τους την άμυνα, επανέκτησαν το προβάδισμα(33-40). Το τέλος της προτελευταίας στροφής τους βρήκε σε θέση ισχύος, με σκορ 37-42. Ο Κολυβάκης πέτυχε 5 πόντους, ενώ Αριστείδης Λούβαρης είχε 4.

Το τελευταίο δεκάλεπτο κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον όσων βρέθηκαν στο κλειστό των Μελισσίων. Η Niko Team διατήρησε το προβάδισμα(43-50), στην αρχή της περιόδου. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια με ένα σερί 8-2, μείωσαν στο πόντο(51-52). Το προβάδισμα 2 πόντων (54-52) που είχαν οι Bulldogs λίγο πριν την λήξη της αναμέτρησης δεν ήταν αρκετό και ο Λάσκαρης με προσωπική ενέργεια, έστειλε τις δύο ομάδες να λύσουν τις διαφορές τους στο έξτρα πεντάλεπτο (54-54).

Στη παράταση οι Bulldogs με τους Δημητρακόπουλο(2π), Γεωργόπουλο(2π) και Αριστείδη Λούβαρη(2π) να ηγούνται των προσπαθειών τους, πήραν τα ηνία του αγώνα(60-56). Από την άλλη η Niko Team με καλάθια των Yi(2π) και Αναστασόπουλο(2π) ισοφάρισε εκ νέου σε 60-60. Οι δύο ομάδες έδιναν μάχη σώμα με σώμα, με την ομάδα του Μπούρα να φέυγει τελικά με την μεγάλη νίκη, μετά την άστοχη προσπάθεια του Βασιλάκου στα τελευταία δευτερόλεπτα της αναμέτρησης. Τελικό σκορ 64-65!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Κολυβάκης με 24 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αριστείδης Λούβαρης με 26 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα .

Η Niko Team είχε 18/45 δίποντα, 5/25 τρίποντα, 14/15 βολές, 50 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 8 κλεψίματα και 22 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 21/52 δίποντα, 2/14 τρίποντα, 16/27 βολές, 38 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 10 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 9 λάθη .

Bulldogs(Απέργης): Απέργης 2, Βασιλάκος 16, Γαλάνης , Γεωργόπουλος, Γκορτσάς, Δημητρακόπουλος 8, Διαμάντης, Λαζανάκης, Αριστείδης Λούβαρης 26, Κομνηνός Λούβαρης 12 .

Niko Team(Μπούρας) : Υι 8, Zhu, Αναστασόπουλος 8, Κωνσταντίνος Γκεζερλής 8, Σωτήρης Γκεζερλής, Καραμαλίγκας, Κολυβάκης 24, Λάσκαρης 17, Αντώνης Παπαπαύλου, Αλέξανδρος Παπαύλου, Κουτσιώνης.

Τι μας άρεσε : Το παιχνίδι που ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς!