23/04/2023
Gangsters 6 10 18 19 - 53 -
Πλατειακοί 11 17 12 13 - 60 -

Πολύ σκληροί για να πεθάνουν οι The Shot!

Κυριακή βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena στο δεύτερο παιχνίδι της φάσης των 8’ της Master, οι The Shot μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι νίκησαν τους Gangsters με σκορ 53-60, φέρνοντας τη  σειρά στο 1-1! Επόμενο ραντεβού των δυο ομάδων είναι τη Τετάρτη στο Athens Sports Hall στις 22:00, μια αναμέτρηση που άπαντες περιμένουν με κομμένη την ανάσα!

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Betsson MVP Βασίλη Χριστοφορίδη  με 8 πόντους, 17 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κόψιμο. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Γιάννης Μαρκόπουλος είχε 16 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα!

Οι The Shot έδειξαν από τις πρώτες στιγμές του αγώνα ότι είχαν έρθει για να πουλήσουν πολύ ακριβά το τομάρι τους, καθώς με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα αλλά και τους Βαρυπάτη(4π) και Χριστοφορίδη(3π-7ριμπ-1κλ)να ηγούνται των προσπαθειών τους, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο σε θέση οδηγού με σκορ 6–11. Οι παίκτες του Βρύλλη παρουσίασαν έλλειμμα επιθετικών λύσεων και είχαν τον Μαρκόπουλο ως πρώτο σκόρερ με 4 πόντους στο ενεργητικό του!

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να παίζουν εξαιρετική άμυνα, κράτησαν εκ νέου χαμηλά τον αντίπαλο τους και με τον Κανταρτζή(9π) να παίρνει τη σκυτάλη του σκοραρίσματος οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα έχοντας 12 πόντους διαφορά με σκορ 16-28. Η Gangsters από τη πλευρά τους σε αντίθεση με το μπάσκετ που πρεσβεύουν, παρουσιάστηκαν αρκετά σοφτ για την σπουδαιότητα της συγκεκριμένης αναμέτρησης, εξού και οι δεκαέξι συνολικά πόντοι που πέτυχαν σε ένα ολόκληρο ημίχρονο και αν δεν είχαν τον φοβερό και τρομερό Μαρκόπουλο να πετυχαίνει 10 πόντους, η διαφορά θα ήταν σε ακόμη μεγαλύτερα επίπεδα.

Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στο παρκέ  της Basketaki Arena με σκοπό να παρουσιάσουν ένα σημαντικό μέρος των πραγματικών δυνατοτήτων τους χαρακτηρίζει ομάδα, κάτι το οποίο το κατάφεραν, καθώς κέρδισαν το δεκάλεπτο με το επιμέρους 18-12. Οι Gangsters έψαχναν διακαώς έναν δεύτερο επιθετικό πόλο να στηρίξουν το παιχνίδι τους και τον βρήκαν εντέλει το πρόσωπο του Χατζηευστρατίου, με τον forward της ομάδας των Βρύλλη-Κέχρη να τελειώνει το διάστημα αυτό με 7 πόντους. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, ο Κανταρτζής πρόσθεσε 4 ακόμα πολύτιμους πόντους στο παλμαρέ του. Η προτελευταία στροφή έκλεισε, με το φωτεινό πίνακα να δείχνει το 34-40!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο πραγματοποιήθηκε μία τεράστια μπασκετική μάχη, καθώς οι Gangster με τον Καραμποΐκη να στήνει ένα ξέφρενο πάρτι έξω από τη γραμμή των 6.75, αλλά και τον Χατζηευστρατίου να συνεχίζει να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση στις δύο πλευρές του παρκέ, μείωσαν τη διαφορά στον έναν πόντο(53-54). Ωστόσο η αντίδραση των The Shot ήταν άμεση, καθώς εκμεταλλευόμενοι την ποιότητα και συνάμα την εμπειρία που διαθέτουν σαν ομάδα, κατάφεραν να φτάσουν σε μία σπουδαία νίκη με σκορ 53-60, ανανεώνοντας το ραντεβού με τον αντίπαλο τους για την Τετάρτη στο Athens Sports Hall.

Οι The Shot είχαν 12/32 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 10/16 βολές, 30 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 10 λάθη , ενώ οι ηττημένοι είχαν 10/29 δίποντα, 2/18 τρίποντα , 8/16 βολές, 30 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 6 κλεψίματα, 9 κοψίματα.

Gangsters(Βρύλλης-Κέχρης): Αλεξανδρής, Αφουξενίδης, Βασιλείου 13, Γραφιαδέλλης 2, Καζής 3, Καραμποΐκης 9, Λάιος 4 Μακρής, Μαρκόπουλος 16 Ντάτσης, Τσατσάκος, Χατζηευστρατίου 15.

The Shot(Κανταρτζής): Βαρυπάτης 6, Ζευγώλης 12, Κανταρτζής 15, Κοντομίχης 7, Μποφίλης, Ντιμπ 12, Χριστοφορίδης 8.

Τι μας άρεσε: To “refuse to lose” των The Shot!