06/11/2022
Φιορετσίνα 10 8 14 11 - 43 -
Komic Mastoras BC 10 13 8 15 - 46 -

Πολύ σκληρός για να πεθάνει ο Komic Mastoras!

Το απογευματάκι της Κυριακής 6 Νοεμβρίου στο Basketaki Arena, σε ένα πολύ όμορφο και δυνατό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο Komic Mastoras κατάφερε να φτάσει σε μια ακόμα νίκη με 43 – 46, απέναντι στην πολύ αξιόμαχη και παθιασμένη Φιορετσίνα.

Ισορροπημένο και ισόπαλο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο τις αναμετρήσης , με την Φιορετσίνα να έχει πολυφωνία στην επίθεση με πέντε διαφορετικούς παίκτες να σκοράρουν και τους φιλοξενούμενους να απαντούν κυρίως με 5 πόντους του Νικόλα.

Ο Komic έπαιξε εξαιρετική άμυνα στην δεύτερη περίοδο και με το δίδυμο Ακτύπη – Νικόλα να ηγείται στην επίθεση με 4 πόντους και τον Σπυράτο να βάζει ένα τρίποντο, πήγε στο ημίχρονο με το υπέρ του 18 – 23. Στην φτωχή συγκομιδή της Φιορετσίνα, ξεχώρισε ο Μακρίδης με 4 πόντους, με Μερτίκα και Μαλακό να βάζουν από ένα καλάθι.

Ο Komic ξεκίνησε το τρίτο δεκάλεπτο με δύο καλάθια από Λίγγρη και Γρηγοράκη, όμως στην συνέχεια οι "Βιόλα" έσφιξαν την άμυνα τους και με μπροστάρη στην επίθεση τον Μακρίδη με 5 πόντους, πήραν κεφάλι στο σκορ 32-31.

Μέχρι τα μισά του τέταρτου δεκαλέπτου, Μακρίδης, Μαλακός, Ξηνταράκος από την μία και Γιωτόπουλος, Νικόλας, Λίγγρης από την άλλη, σκόραραν για το 38-37 υπέρ της Φιορετσίνα. Στην συνέχεια ο Komic που έχει αποδείξει πολλάκις φέτος πως δεν παρατάει εύκολα τα παιχνίδια, βρήκε ηγέτη στο πρόσωπο του Βασίλη Γιωτόπουλου που πέτυχε 5 πόντους και έφτασε στο πολυπόθητο ροζ με τελικό σκορ 43 – 46.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Αλέξανδρος Λύγγρης με 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Μακρίδης με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Η Φιορετσίνα είχε 15/43 δίποντα, 1/17 τρίποντα, 10/21 βολές, κατέβασε 40 ριμπάουντ, μοίρασε 10 ασιστ , έκλεψε 11 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 14 λάθη.

Ο Komic είχε 14/46 δίποντα, 2/19 τρίποντα, 12/22 βολές, κατέβασε 36 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 9 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 16 λάθη.

Φιορετσίνα(Στασινόπουλος): Ακρίτας 5, Μαγκούτης, Μακρίδης 12(7ρ.), Μαλακός 8(11ρ.), Μερτίκας 7, Ξηνταράκος 5, Παπαγιάννης, Στασινόπουλος 2.

Komic Mastoras (Σερεβέτας): Ακτύπης 5, Αυγερινός , Γιωτόπουλος 6, Γρηγοράκης 4(11ρ.), Λίγγρης 10(8ρ.), Νικόλας 15, Παπαντώνης , Ποθητός , Σπυράτος 3.Τσιώγκας 3.

Τι μας άρεσε: Το πάθος που είχαν οι δυο ομάδες για την νίκη.