05/04/2023
Aguanile 12 10 16 6 - 44 -
Phoenix Bums 9 10 22 8 - 49 -

Πολύ σκληροί για να πεθάνουν οι Phoenix Bums!

Τρίτο παιχνίδι θα χρειαστεί για να μάθουμε εάν η Aguanile ή οι Phoenix Bums θα είναι η ομάδα που θα πάρει το «εισιτήριο» για τους «8» της Master League. Οι Phoenix Bums μπορεί να ήταν με την… πλάτη στο τοίχο, έπειτα από την ήττα του πρώτου ματς, ωστόσο την Τετάρτη 5 Απριλίου έβγαλαν αντίδραση, επικράτησαν 44-49 και ισοφάρισαν τη σειρά σε 1-1. Έτσι τα πάντα θα κριθούν στο παιχνίδι της Κυριακής (9/4) το οποίο είναι πλέον «τελικός» για τις δύο ομάδες.

Στα του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι έκαναν μία καλή αρχή, όμως η Aguanile πήρε στα χέρια της το προβάδισμα με τον Σιαμπλή να γράφει το 7-5. Ο Ρουκουνάκης ανέβασε στροφές και οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 10-5, με τον Γαδ να βάζει τέλος στο σερί των αντιπάλων για το 10-7. Το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε την Aguanile να προηγείται 12-9.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν με φόρα και οι Καλαφάτης και Αξαμπανόπουλος πήγαν τη διαφορά στο +8 (17-9). Οι Phoenix Bums δυσκολεύτηκαν αρκετά να βρουν το πρώτο τους καλάθι στη δεύτερη περιόδο και το έκαναν έπειτα από 5 λεπτά παιχνιδιού για το 17-10. Τότε άρχισαν να παίρνουν μπρος και με ένα σερί 3-9 έφεραν το ματς στον πόντο (20-19). Ο Καλαφάτης βρήκε τρόπο να φτάσει στο δίποντο και έτσι διαμόρφωσε το 22-19 με το οποίο οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα.

Οι δύο ομάδες φαίνεται πως μάζεψαν αρκετή ενέργεια κατά τη διάρκεια του ημιχρόνου, με σκοπό να την καταθέσουν στο παρκέ στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο ρυθμός ανέβηκε και ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν φτάσει στην ισοφάριση με τον Παπαντωνίου (24-24), βρήκαν τον τρόπο να κάνουν το προσπέρασμα με τον Χαριτόπουλο για το 24-26. Παρότι η Aguanile αντέδρασε για μια στιγμή, οι Phoenix Bums κράτησαν τα «ηνία» στο σκορ έχοντας καλύτερες επιλογές στην επίθεση  και ξέφυγαν στο 29-35. Ο Παλαμιδάς ανέλαβε δράση πίσω από τα 6,75 και έστειλε το σκορ στο 32-41, αλλά μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου η Aguanile κατάφερε να μειώσει. Συκαράς, Σιμιτσόπουλος και Σιαμπλής έδωσαν λύσεις επιθετικά και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ο φωτεινός πίνακας έγραφε 38-41.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η αποτελεσματικότητα των δύο ομάδων δεν έπιασε υψηλά επίπεδα, με το παιχνίδι να παραμένει ντέρμπι. Ο Σιαμπλής με τρίποντη εκτέλεση έφερε την ισορροπία (41-41), με την ισοπαλία να παραμένει και έπειτα από τις βολές του Αξαμπανόπουλου και του Παλαμιδά (42-42). Με ένα μεγάλο σουτ του Χαριτόπουλου, πίσω από την γραμμή του τριπόντου, οι Phoenix Bums πήραν το προβάδισμα (42-45), με τον Σιμιτσόπουλο λίγο μετά να γράφει το 44-45. Ο Παπαντωνίου λίγα δεύτερα πριν το τέλος κέρδισε το φάουλ, ευστόχησε στις δύο βολές και έγραψε το 44-47. Οι γηπεδούχοι πέταξαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν από το τρίποντο, ενώ δεν κατάφεραν να κάνουν το φάουλ στον Χαριτόπουλο, ο οποίος ξεχύθηκε στο ανοιχτό γήπεδο και διαμόρφωσε το τελικό 44-49.

Betsson  MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Σταμάτιος Παλαμιδάς με 13 πόντους, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 7 ριμπάουντ συνολικά. Από την Aguanile εκείνος που ξεχώρισε ήταν ο Κωνσταντίνος Σιαμπλής με 15 πόντους, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 8 ριμπάουντ.

Η Aguanile είχε 12/42 δίποντα, 5/22 τρίποντα, 5/15 βολές, 46 ριμπάουντ, αλλά και 12 ασίστ, 7 κλεψίματα, 13 λάθη και 3 μπλοκ. Οι Phoenix Bums ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 11/41 δίποντα, 6/16 τρίποντα, 9/20 βολές, 37 ριμπάουντ και 9 ασίστ. Παράλληλα μέτρησαν 10 κλεψίματα, 10 λάθη και 2 μπλοκ.

Aguanile (Γκέγκιος): Αξαμπανόπουλος 4(8ρ.), Καλαφάτης 4(4ρ.), Παπαναγιώτου, Ρουκουνάκης 9(14ρ.), Σιαμπλής 15(8ρ.), Σιμιτσόπουλος 8(2ρ.), Συκαράς 4(3ρ.)

Phoenix Bums (Κοβάτσος): Γαδ 4, Καδάς 3(3ρ.), Κοβάτσος 2(8ρ.), Λάσπας 3(5ρ.), Μπαλτζόγλου, Παλαμιδάς 13(7ρ.), Παπαντωνίου 4(6ρ.), Τουμπακάρης, Φρέρης 7(2ρ.), Χαριτόπουλος 13(4ρ.)

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες στο παρκέ.