01/04/2022
Optimus Priamus 6 15 17 14 6 58 -
Cosa Nostra 13 13 13 13 8 60 -

Πολύ σκληρή για να πεθάνει η Cosa Nostra!

Στο κλειστό της All Star Arena για το πρωτάθλημα της Development 2 , η Cosa Nostra πραγματοποίησε μια άκρως σημαντική και συνάμα παλικαρίσια νίκη   , καθώς έκαμψε την αντίσταση των Optimus Priamus στο έξτρα πεντάλεπτο της αναμέτρησης με σκορ 58-60 .

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Νίκο Κάκιο  , καθώς βοήθησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , κυριάρχησε στα ριμπάουντ  , έβγαλε σπουδαίες άμυνες , έκλεψε μπάλες , μοίρασε ασίστ και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 15 πόντους στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι   με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα  πήραν  προβάδισμα έντεκα πόντων , 2-13 , με τους παίκτες του Ανδρέα Χατούνογλου να αντιδρούν , αφού με ένα σερί 4-0 έκλεισαν τη περίοδο στο μείον επτά , 6-13   . Πρώτος  σκόρερ των νικητών ήταν ο Κάκιος με 4 πόντους  , ενώ στη αντίπερα όχθη τους ίδιους ακριβώς είχε ο Χατούνογλου  .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης η Cosa με τον Χατζησυμεωνίδη να ηγείται των προσπαθειών της ομάδας του διατήρησε τη πρωτοπορία στο σκορ , 12-17 και 17-21 , οι γηπεδούχοι απάντησαν και έφεραν το παιχνίδι στο πόντο , 21-22 , με τον Θανάση Μπρούστα να αναλαμβάνεις δράση , καθώς με τέσσερις προσωπικούς  πόντους έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια σε θέση οδηγού με πέντε πόντους διαφορά , 21-26  . Ο Χατζησυμεωνίδης πέτυχε 5 πόντους , ενώ 5 είχε και ο Παπαδάκος .

Στη τρίτη περίοδο οι σκληροτράχηλοι Optimus έφεραν την αναμέτρηση στο μείον τρία, 27-30 , ενώ με δύο συνεχόμενες τρίποντες βόμβες του Παπαδάκου πήραν τα ηνία  για δεύτερη φορά  στην αναμέτρηση , 33-30 , με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν , καθώς με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 6-9 έκλεισαν τη προτελευταία στροφή της αναμέτρησης στο συν ένα , 38-39 . Ο Κάκιος πέτυχε 4 πόντους , ενώ 6 είχε ο Παπαδάκος .

Το τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι με τον  Χατούνογλου να κάνει ότι θέλει και στις δύο πλευρές τους παρκέ ανέκτησαν το προβάδισμα , 43-39 , 45-41 και 52-48 , για να έρθει η εκ νέου απάντηση της παρέας τους Γιώργου Γονιδάκη , καθώς με ισάριθμα καλάθια των Αψερίδη και Κάκιο στην εκπνοή του αγώνα έστειλαν την αναμέτρηση  στη παράταση , 52-52  . Το έξτρα πεντάλεπτο εάν είχε ονοματεπώνυμο αυτό θα ήταν του Θανάση Μπρούστα , αφού με πέντε προσωπικούς αναπάντητους πόντους έδωσε προβάδισμα έξι πόντων , 52-58 , με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να  βρίσκει τη Cosa να πανηγυρίζei μια δύσκολη , παλικαρίσια και συνάμα πανάξια νίκη  για το πρωτάθλημα της Development 2 με σκορ 58-60 .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νίκος Κάκιος  με 15 πόντους , 9 ριμπάουντ , 2 ασίστ και 2 κλέψιμο , ενώ για τους ηττημένους ο Ανδρέας Χατούνογλου  είχε  19 πόντους και 1 ασίστ  .

Η Cosa Nostra είχε  19/45 δίποντα , 4/23 τρίποντα , 10/22 βολές , 51 ριμπάουντ , 9 ασίστ ,  7 κλεψίματα  και 12 λάθη , ενώ οι Optimus Priamus  είχαν 22/54 δίποντα , 3/9 τρίποντα , 5/7 βολές , 30 ριμπάουντ , 8 ασίστ , 13 κλεψίματα , 1 κόψιμο  και 9 λάθη .

Optimus Priamus (Χατούνογλου) : Παπαδάκος 13 , Φουντουλάκης 2 , Καλτσάκας 7 , Σκουτέρης 4 , Κυρίμης 2 , Λοίζος 2 , Νομικός 2  , Δάρας 7 , Χατούνογλου 19    .

Cosa Nostra (Γονιδάκης):  Τζαχρίστας , Μπρουστας 16 , Χατζυσημεωνίδης 6 , Αψερίδης 12  , Γονιδάκης 7 , Τραγής  , Κουτσουριδάκης 4 , Κάκιος 15  .

Τι μας άρεσε : Το σασπένς που είχε η αναμέτρηση! Συγχαρητήρια και στις δύο ομάδες για το παιχνίδι που μας χάρισαν  !