24/02/2022
Gangsters 17 8 15 11 - 51 -
Thunder 10 8 17 14 - 46 -

Πολύ σκληροί για να λυγίσουν οι Gangsters!

Σπουδαία νίκη πήραν χθες το βράδυ στον Κολωνό οι Gangsters, καθώς για την 13η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου της Master League κέρδισαν για δεύτερη φορά φέτος την Thunderblaze με 51-46 και παραμένουν σταθερά σε τροχιά playoff!

Σεληνιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Gangsters στο παιχνίδι, καθώς με 8 πόντους του Μαρκόπουλου, 6 του Βασίλη Λάιου και τρίποντο του Αλεξανδρή, προηγούνταν με 17-3, 1:30 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στους 10, 17-7, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Πάλλη και Κυπριανού, ενώ το πρώτο καλάθι της Thunderblaze είχε πετύχει ο Νάκος.

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, εκεί όπου με 4 πόντους του Αλεξανδρή και βοήθειες των Βασίλη Λάιου – Μαρκόπουλου, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το +10, 25-15. Την Thunderblaze κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Τζούρτος και Γεωργίου με 3 πόντους ο καθένας, ενώ 2 πρόσθεσε ο Πάλλης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Βρύλλη συνέχισε να οδηγεί το ματς, παίρνοντας νέου αέρα 13 πόντων, 36-23, κλείνοντας τελικά το τρίτο δεκάλεπτο στο +8, 40-32, χάρη σε 10 νέους πόντους του Μαρκόπουλου και 5 του Αλεξανδρή. Από κοντά ακολουθούσε τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο το συγκρότημα του Κοκκινάκη, με τον Λαγό να σκοράρει 6 πόντους, τον Γεωργίου 5, ενώ από 3 είχαν οι Νάκος και Πάλλης. Σκορ τρίτης περιόδου 40-32!

Με 4 πόντους του Γεωργίου, 4 του Λαγού και τρίποντο του Τζούρτου, η Thunderblaze πλησίασε απειλητικά στο καλάθι, 48-46, 1:00 για το φινάλε. Ωστόσο, οι Gangsters ήταν ψύχραιμοι στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα και με τους Τσατσάκο και Λάιο να φωνάζουν παρών με 4 πόντους έκαστος, έφτασαν στη νίκη με 51-46!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 11/18 βολές, 17/47 δίποντα και 2/13 τρίποντα. Πήραν 53 ριμπάουντ, έδωσαν 7 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 17 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 10/18 βολές, 9/27 δίποντα και 6/40 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 6 τάπες.

Κορυφαίος των Gangsters ο Μαρκόπουλος με 21 πόντους, έχοντας 3/5 βολές, 9/11 δίποντα και 0/5 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 4 λάθη. Πολυτιμότερος της Thunderblaze ο Γεωργίου με 13 πόντους, έχοντα 4/8 βολές, 3/3 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 3 λάθη.

Gangsters (Βρύλλης – Κεχρής): Αλεξανδρής 12 (2), Αφουξενίδης 1, Μαρκόπουλος 21, Τσατσάκος 4, Μάκρης 1, Λάιος 12

Thunderblaze (Κοκκινάκης): Κυπριανός 5, Λαγός 10 (2), Νάκος 5, Τσιούφης, Εμμανουηλίδης, Πάλλης 7 (1), Γεωργίου 13 (1), Τζούρτος 2 (2)

Τι μας άρεσε: Το κυνηγητό που έπαιξαν οι δύο ομάδες για 40 λεπτά!