27/01/2023
Αμόκ 27 22 14 23 - 86 -
Reload 23 20 18 32 - 93 -

Πολύ σκληροί για να λυγίσουν οι Reload!

Στις 8 καλύτερες ομάδες του κυπέλλου βρίσκονται από χθες το βράδυ οι Reload, καθώς για τους "16" του θεσμού κέρδισαν δύσκολα την μαχητική Αμόκ με 86-93 και στην επόμενη φάση θα βρουν στον δρόμο τους την Hood!

Η Αμόκ ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στο ματς, καθώς με 7 πόντους του Κατσίγαρη, δύο τρίποντα του Τσατσάνη, 5 πόντους του Περγαντή και τρίποντα των Βιγικάκη - Γιάννη Διονυσόπουλου, βρέθηκε δύο φορές στο +7 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +4, 27-23. Ο Λουφόπουλος με 9 πόντους και ο Σωτηρόπουλος με 8 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ 4 πρόσθεσε ο Σαραντόπουλος.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 8 πόντους του Βιγικάκη, 5 του Περγαντή και 3 του Γρηγορίου, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 49-43. Τους Reload κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Ορέστης (7π), Σωτηρόπουλος (6π) και Λουφόπουλος (5π).

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Περιβολάρη έσφιξε την άμυνά του και με 5 πόντους του Πανταζή, 5 του Ορέστη, 4 του Λουφόπουλου και 3 του Σαραντόπουλου, προσπέρασε για δεύτερη φορά με 53-55. Τελικά και το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε την παρέα των Αβαρκιώτη - Δουρακάκη σε θέση οδηγού με 63-61, με τους Περγαντή, Ορφανό και Γιώργο Διονυσόπουλο να σκοράρουν από 4 πόντους ο καθένας. Σκορ τρίτης περιόδου 63-61!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με δράστες στην επίθεση τους Τριχιά, Σωτηρόπουλο, Γουρνά, Λουφόπουλο, Ορέστη και Σαραντόπουλο, έδειχναν να κλειδώνουν τη νίκη, όταν βρέθηκαν στο +14, 72-86, 3:00 για την λήξη. Δεν τα παράτησε τόσο εύκολα η Αμόκ και με εύστοχες προσπάθειες των Ορφανού, Γρηγορίου, Γράψα και Βιγικάκη, πλησίασε στους 3, 86-89, 1:00 για το τέλος. Τελικά οι Reload έφτασαν στην αγχωτική  νίκη με 86-93!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 9/14 βολές, 22/37 δίποντα και 11/31 τρίποντα. Πήραν 26 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 10 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 30/42 βολές, 24/42 δίποντα και 5/15 τρίποντα. Μάζεψαν 35 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 12 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος της Αμόκ ο Βιγιγάκης με 16 πόντους, έχοντας 2/4 δίποντα και 4/9 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 1 λαθάκι. Betsson mvp των Reload ο Λουφόπουλος με 23 πόντους, έχοντας 6/8 βολές, 7/12 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ και έκανε 3 λάθη.

Αμόκ (Δουρακάκης): Περγαντής 14 (1), Διονυσόπουλος Γιώργος 6, Βιγιγάκης 16 (4), Ορφανός 16 (1), Διονυσόπουλος Γιάννης 3 (1), Γρηγορίου 8 (1), Πρωτόπαπας 4, Τσατσάνης 6 (2), Γράψας 2, Καστρίτης 4, Κατσίγαρης 7 (1)

Reload (Περιβολάρης): Λουφόπουλος 23 (1), Τριχιάς 7 (1), Γουρνάς 11, Σαραντόπουλος 10, Σωτηροπούλος 21, Πανταζής 5, Ορέστης 15 (3), Δρακάκης 1

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό θέαμα που μας πρόσφεραν οι δύο ομάδες!