16/12/2021
New York Fix 13 10 10 9 - 42 -
Elitήριοι by pinguin.gr 14 13 10 20 - 57 -

Πολύ σκληροί για να πεθάνουν οι Elitήριοι!

Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας νίκη πήραν χθες στο ΣΕΦ οι Elitήριοι, καθώς για την ένατη αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Master League κέρδισαν τους New York Fix με 42-57!

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το ξεκίνημα της συνάντησης, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ και τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 13-14 υπέρ των Elitήριων, μετά από 6 πόντους του Φίλιππου Πατωνίδη, 4 του Θάνου Πατωνίδη και 4 του Καρδάση. Ο Ζορμπάς με 4 πόντους και ο Καλπακίδης με ένα τριποντάκι έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν το τιμόνι στα χέρια τους και με 6 πόντους του Ξενόφου, αλλά και 5 του Θάνου Πατωνίδη, πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 23-27. Από κοντά ακολουθούσαν τον αντίπαλο και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι New York Fix, με τον Πλατανίτη να πετυχαίνει 4 πόντους και τον Καλπακίδη να βάζει το δεύτερο τριποντάκι του.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Elitήριοι συνέχισαν να οδηγούν το παιχνίδι και με 4 νέους πόντους του Καρδάση και τρίποντο του Θάνου Πατωνίδη, διατήρησαν το +4, 33-37, έχασαν όμως τον Φίλιππο Πατωνίδη με αποβολή. Τους Μπυρόβιους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι Ζορμπάς (4π), Καλπακίδης και Σεΐζης. Σκορ τρίτης περιόδου 33-37!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ανέλαβε δράση ο Νίκωνας Κωνσταντινάκος και με 7 δικούς του πόντους, 4 του Καρδάση, 4 του Θάνου Πατωνίδη και τρίποντο του Νίκου Κωνσταντινάκου, οδήγησαν τους Elitήριους στη μεγάλη νίκη με 42-57. Δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν στα τελευταία λεπτά, με τον Καλπακίδη να ξεχωρίζει με τους 5 πόντους που πέτυχε.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/16 βολές, 13/45 δίποντα και 3/22 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 3 τάπες. Από την άλλη πλευρά, οι νικητές είχαν 11/13 βολές, 20/42 δίποντα και 2/14 τρίποντα. Μάζεψαν 47 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των New York Fix ο Καλπακίδης με 14 πόντους, έχοντας 3/3 βολές, 1/2 δίποντα και 3/8 τρίποντα. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και ήταν αλάνθαστος. Κορυφαίος των Elitήριων ο Θάνος Πατωνίδης με 16 πόντους (double-double), έχοντας 7/8 βολές, 3/8 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Πήρε 13 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος με την σειρά του.

New York Fix (Σεΐζης): Κολέτσος, Σεΐζης 7, Παναγόπουλος 4, Πλατανίτης 8, Riki Riki, Καλπακίδης 14 (3), Ζορμπάς 9

Elitήριοι (Νίκωνας Κωνσταντινάκος): Κωνσταντινάκος Νίκος 5 (1), Πατωνίδης Θ. 16 (1), Καρδάσης 12, Κωνσταντινάκος Νίκωνας 7 (1), Ξενόφος 10, Πατωνίδης Φ. 7

Τι μας άρεσε: Η διάρκεια που είχαν στην απόδοσή τους οι Elitήριοι!