27/10/2022
Hoopers BC 16 7 15 14 - 52 -
Lyonmen 17 13 15 21 - 66 -

Πολύ σκληροί για να πεθάνουν οι Lyonmen!

Στη Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Master League, οι Lyonmen πραγματοποιώντας εκπληκτικό τέταρτο δεκάλεπτο, έκαμψαν την αντίσταση των Hoopers με σκορ 52-66 .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου ο Τσεκούρας και η παρέα του πήραν το προβάδισμα με βραχεία κεφαλή , 9-7, οι Lyonmen αντέδρασαν πετυχαίνοντας δέκα αναπάντητους πόντους, 9-17, για να έρθει η απάντηση των οράνιε, καθώς με ένα σερί 7-0 έκλεισαν τη περίοδο στο μείον ένα 16-17. Ο εξαιρετικός σε αυτό το διάστημα Καλαποθαράκος πέτυχε 9 πόντους, ενώ ο 7 είχε ο Ματθαίος .

Στο δεύτερο κομμάτι του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τα ηνία στην αναμέτρηση,19-21, εν συνεχεία με τον Γιώργο  Δημητρίου να ηγείται των προσπαθειών τους αύξησαν την απόσταση έναντι των αντιπάλων τους στους έντεκα πόντους, 19-30, με το τέλος τους ημιχρόνου να τους βρίσκει σε θέση οδηγού με σκορ 23-30. Ο Γιώργος Δημητρίου πέτυχε 9 πόντους, ενώ ο Σιδέρης είχε 4 .

Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα, αλλά και τους Σιδερή , Γεωργόπουλο, Τσεκούρα και Λυγερό να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση στο κλειστό της Basketaki Arena πέρασαν μπροστά για δεύτερη φορά στο παιχνίδι με σκορ 36-31. Ωστόσο τα λιοντάρια κόντρα στο μομέντουμ του αγώνα αντέδρασαν, καθώς πέτυχαν οκτώ αναπάντητους πόντους, 36-39 , με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος της προτελευταίας στροφής της αναμέτρησης να δείχνει το υπέρ τους 38-45. Ο εκπληκτικός σε αυτό το διάστημα Σιαμήτρος πέτυχε 11 πόντους, ενώ 6 είχε ο Τσεκούρας.

Το τελευταίο δεκάλεπτο οι Lyonmen μπήκαν αποφασισμένοι να μην αφήσουν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους τους αυξάνοντας την απόσταση  στους δεκατρείς,38-51, εν συνεχεία στους δεκαπέντε , 30-45 , με το τέλος του αγώνα να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη για το πρωτάθλημα της Master League με σκορ 52-66  .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Σιαμήτρος με 16 πόντους, 13 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ για τους ηττημένους ο Ανδρέας Ματθαίος είχε 15 πόντους, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα .

Οι Lyonmen είχαν 26/47 δίποντα, 2/20 τρίποντα, 8/15 βολές, 39 ριμπάουντ, 16 ασίστ , 12 κλεψίματα, 6 κόψιματα και 12 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 11/40 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 9/18 βολές, 35 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 8 κλεψίματα και 13 λάθη .

Hoopers(Τσεκούρας): Γεωργόπουλος 3, Λυγερός 6, Ματθαίος 15, Μπίθας 2, Ρέμπελος 2, Σιδέρης 19, Τσεκούρας 5.

Lyonmen(Χρόνης) : Αποίκος 6, Γιώργος Δημητρίου 14, Κωνσταντίνος Δημητρίου 6, Δουκέρης 2, Καλαποθαράκος 12, Σάρλης 4, Σιαμήτρος 16, Τζουβάνας 6 .

Τι μας άρεσε : Η απόδοση των Σιαμήτρου και Γιώργου Δημητρίου !