01/11/2023
Golden Steak Warriors 11 15 12 18 - 56 -
Heldreich 22 11 14 21 - 68 -

Πολύ σκληρός για να πεθάνει ο Heldreich!

Για το πρωτάθλημα της Master League οι Heldreich κατάφεραν να επικρατήσουν των Golden Steak Warriors 56-68, παίρνοντας το τρίτο ροζ φύλλο τους και τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους.

Εξαιρετικό ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι Heldreich στο παιχνίδι, καθώς με 10 πόντους του Ανδρεάδη και 6 του Μπακούρου, κατάφεραν να πάρουν διψήφια διαφορά από πολύ νωρίς στο παιχνίδι. Από την άλλη μεριά οι γηπεδούχοι ήταν άστοχοι με τον Γιοβά (5π) μόνο να βοηθάει την ομάδα του επιθετικά. Λήξη πρώτου δεκαλέπτου 11-22.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού  άλλαξε. Οι γηπεδούχοι  με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γιοβά με 6 πόντους, κατάφεραν να πλησιάσουν στο σκορ και μείωσαν στους 7 πόντους με ένα σερί 15-11 υπέρ τους.  Οι άσπροι παρουσιάστηκαν χειρότεροι στην επίθεση άλλα και στην άμυνα, παρόλα αυτά κράτησαν την υπέρ τους διαφορά μέχρι και τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με σκορ 26-33.

Το τρίτο κομμάτι του αγώνα άνηκε στους Άσπρους, αφού μπήκαν στο παρκέ με στόχο να πάρουν τη νίκη , καθώς πίεσαν στην άμυνα , έκλεψαν μπάλες και κυριάρχησαν σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου. Οι Golden Steak Warriors πέτυχαν καλάθια με τους Αντωνόπουλο (5π) και Μητρόπουλο (4π). Τέλος τρίτης περιόδου 38-47.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Heldreich συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και διαχειρίστηκαν άψογα το ματς τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά, με τους μαύρους να μην έχουν καμία απολύτως απάντηση στο πάθος τον φιλοξενούμενων, φτάνοντας εύκολα στη νίκη 56-68.

Οι Golden Steak Warriors είχαν 10/18 βολές, 17/40 δίποντα και 4/31 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 0 λάθη. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/9 βολές,19/35 δίποντα και 8/27 τρίποντα. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 18 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 10 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Betsson mvp των Heldreich ο Μουδήλος με 14 πόντους ,7 ριμπάουντ,  2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 λάθη ενώ για τους Golden Steak Warriors ο Μητρόπουλος με 7 πόντους, 8 ριμπάουντ και 1 ασίστ

Golden Steak Warriors (Γιοβάς): Αντωνόπουλος 9, Γιοβάς 17, Μητρόπουλος 7, Πατρινός 7, Πλακογιαννάκης 8, Σαράντης 3, Τάλιας 2, Ταχυνάκος 3

Heldreich (Ανδρεάδης): Ανδρεάδης 19, Αργυρακόπουλος 4, Γατής, Κούρταλης 4, Μουδήλος 14, Μπακούρος 6, Νικολαίδης 4, Παγώνης 12, Παπαδάκης 2, Τσεκουρλούκης 3

Τι μας άρεσε: Η επιθετική πολυφωνία των νικητών!