30/10/2023
War Gamers 12 23 24 15 - 74 -
Milwaukee Sucks 27 16 19 16 - 78 -

Πολύφωνοι Sucks σόκαραν τους War!

Το βράδυ της Δευτέρας οι εξαιρετικοί Milwaukee Sucks ανάγκασαν τους War Gamers σε νέα ήττα εκτός προγράμματος, πραγματοποιώντας τρομερή εμφάνιση και επικρατώντας με 74-78. Στο 2-5 αμφότερες οι ομάδες που παραμένουν στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας της Elite League by Betsson.

Με σπασμένα φρένα και εντυπωσιακά ποσοστά ευστοχίας ξεκίνησαν το ματς οι Sucks, πιάνοντας στον ύπνο την πειραματική αρχική πεντάδα που παρουσίασαν οι Πολεμιστές. Με 7 διαφορετικούς σκόρερ και καταιγισμό από τη γραμμή των 6,75μ η ομάδα του Κυριτσόπουλου έχτισε διψήφια διαφορά ασφαλείας. Οι War άργησαν να μπουν στο ματς και βρέθηκαν σε πολύ δύσκολη θέση από νωρίς, παρά την προσπάθεια των Ρίπη (4π.), Διαμαντή (3π.), Καραγιάννη (3π.) και Λαζαράκου (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 12-27.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου οι War έβγαλαν αντίδραση και με πρωταγωνιστή τον Καραγιάννη (14π.) μείωσαν τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή. Οι Sucks συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις από την περιφέρεια, έχοντας τους Χαντζή (6π.), Καζά (6π.), Μαυροειδή (3π.), Γανέλη (2π.) και Οικονόμου (2π.) σε εξαιρετική κατάσταση, και οδεύοντας προς τα αποδυτήρια με +8. Σκορ ημιχρόνου, 35-43.

Μετά την ανάπαυλα η αντεπίθεση των πολεμιστών συνεχίστηκε. Με τον Καραγιάννη να προσθέτει στη συλλογή του 14 ακόμη πόντους, κυρίως με βολές, και τους Λαζαράκο (6π.) και Μπερδεμπέ (4π.) να τον συνεπικουρούν, οι γηπεδούχοι πλησίασαν επικίνδυνα. Οι Sucks, ωστόσο, δεν έχασαν την ψυχολογία τους και με καλάθια των Χαντζή (8π.), Μπεκρή (5π.), Μαυροειδή (2π.), Οικονόμου (2π.) και Κυριτσόπουλου (2π.) παρέμειναν σε θέση οδηγού. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 24-19.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ένταση και οι δυνατές μονομαχίες έφεραν τεχνικές ποινές, αποβολές και αρκετές διαμαρτυρίες εκατέρωθεν. Οι Sucks κατάφεραν να αντέξουν μέχρι τέλους, όντες πιο ψύχραιμοι στις ειδικές καταστάσεις και έχοντας για κύριους δράστες τους Μπεκρή (5π.), Μαυροειδή (4π.), Χαντζή (3π.) και Γανέλη (3π.). Οι War είχαν την ευκαιρία να πάρουν το ματς, όμως αστόχησαν σε κρίσιμες επιθέσεις και παρά την προσπάθεια των Καραγιάννη (5π.), Μπερδεμπέ (4π.) και Μακρινού (2π.) γνώρισαν δίκαια την πέμπτη τους φετινή ήττα στη μεγάλη κατηγορία.

Στο τέλος του αγώνα, οι War Gamers είχαν 14/39 δίποντα, 7/32 τρίποντα και 25/40 βολές. Μάζεψαν 50 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 2 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Milwaukee Sucks είχαν 14/50 δίποντα, 14/36 τρίποντα και 8/13 βολές. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, ενώ είχαν 11 λάθη και 2 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Μπεκρής με 13 πόντους, έχοντας 1/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 5/6 βολές. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, ενώ είχε 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ και κανένα λάθος σε 28 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στέφανος Καραγιάννης με 35 πόντους και double-double, έχοντας 4/12 δίποντα, 2/5 τρίποντα και 21/29 βολές. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, ενώ είχε 1 κλέψιμο και 2 λάθη σε 37 λεπτά συμμετοχής.

War Gamers (Μέμεζας) : Βασιλόπουλος 2, Διαμαντής 6 (2), Καραγιάννης 35 (2), Λαζαράκος 8 (2), Μακρινός 3, Μέμεζας, Μπερδεμπές 8, Ρίπης 8.

Milwaukee Sucks (Κυριτσόπουλος) : Γανέλης 7, Καζάς 7 (2), Κυριτσόπουλος 7 (1), Μαυροειδής 11 (1), Μπεκρής 13 (2), Οικονόμου 6, Φωτόπουλος 7 (2), Χαντζής 20 (6).

Τι δεν μας άρεσε : Η ένταση και οι διαμαρτυρίες εκατέρωθεν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.