23/10/2023
War Gamers 17 15 18 20 - 70 -
ThunderDogs 12 14 23 15 - 64 -

Πολύ σκληροί για να λυγίσουν οι War Gamers!

Μετά από ένα πολύ δυνατό ματς γεμάτο ένταση και πάθος, οι War Gamers επιβλήθηκαν των ThunderDogs με 70-64 για την έκτη αγωνιστική της Elite League by Betsson!

Με τον Καραγιάννη να ξεκινάει δυναμικά το παιχνίδι και να πετυχαίνει 13 πόντους, οι War Gamers προηγήθηκαν με 17-12! Ο Καγιαμανίδης με 6 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 είχαν οι Γιώργος Πέππας και Μπένος.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι είχαν συνεχώς το τιμόνι στα χέρια τους και με 6 πόντους του Λαζαράκου και 3 του Μακρινού, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 6 πόντων, 32-26, χάνοντας όμως τον coach Σπύρο Σκλαβενίτη με αποβολή από τον πάγκο. Τους ThunderDogs κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Καγιαμανίδης και Φρονιμάκης με 6 και 4 πόντους, αντίστοιχα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Καγιαμανίδης πήρε μπρος και με 15 δικούς του πόντους και τρίποντο του Παπαγεωργίου, η παρέα του Σαραντάκου προσπέρασε με 41-46. Τελικά και το τρίτο δεκάλεπτο βρήκε τους "Πολεμιστές" σε θέση οδηγού με 50-49, χάρη σε 5 πόντους του Μακρινού, 4 του Αβραμίδη και τρίποντα των Μέμεζα, Διαμαντή και Λαζαράκου. Σκορ τρίτης περιόδου 50-49!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι War Gamers άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με μεγάλα σουτ των Μακρινού και Καραγιάννη, έφτασαν δια πυρός και σιδήρου στη νίκη με 70-64. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Παπαγεωργίου, Μπένος και Καγιαμανίδης.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 18/26 βολές, 14/38 δίποντα και 8/40 τρίποντα. Πήραν 61 ριμπάουντ, έδωσαν 13 ασίστ, έκλεψαν 1 φορά, έκαναν 11 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/23 βολές, 17/41 δίποντα και 5/36 τρίποντα. Μάζεψαν 42 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές και έκαναν 4 λάθη.

Betsson mvp των War Gamers ο Καραγιάννης με 23 πόντους (double-double), έχοντας 6/11 βολές, 4/7 δίποντα και 3/6 τρίποντα. Πήρε 27 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ και έκανε 6 λάθη. Πολυτιμότερος των ThunderDogs ο Καγιαμανίδης με 30 πόντους, έχοντας 12/12 βολές, 6/14 δίποντα και 2/12 τρίποντα. Πήρε 2 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος.

War Gamers (Σκλαβενίτης 7): Καραγιάννης 23 (3), Αβραμίδης 6, Βασιλόπουλος 4, Διαμαντής 5 (1), Λαζαράκος 9 (2), Μέμεζας 4 (1), Μακρινός 19 (1), Μακρυγιάννης, Σκλαβενίτης

ThunderDogs (Σαραντάκος): Καγιαμανίδης 30 (2), Σέργης, Δημακαρέας 4, Κοντός 1, Μπένος 6, Πέππας Γ. 6, Πέππας Α., Παπαγεωργίου 9 (3), Σεφέρης 2, Πρισιμιτζάκης, Φρονιμάκης 6

Τι μας άρεσε: Το πάθος των δύο ομάδων!