17/02/2023
Net Reapers 12 16 22 16 - 67 -
Devotion 19 13 13 21 - 75 -

Πολύ σκληροί για να «πεθάνουν» οι Devotion

Μετά από ένα παιχνίδι, το οποίο καθήλωσε όσους το παρακολούθησαν, καθώς είχε συναρπαστική εξέλιξη, οι Devotion ολοκλήρωσαν μια τεράστια ανατροπή στην παράταση επί των Net Reapers και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Δενδή (67-75, κ.δ 66-66) και επέστρεψαν στις επιτυχίες, αφήνοντας τους νεανικούς αντιπάλους τους χωρίς ροζ φύλλο στη Master League.

Οι Devotion μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και με σημείο αναφοράς τον Κανταρτζόπουλο, ο οποίος χτύπησε στο transition τους αντιπάλους έχτισαν ένα γρήγορο +7, με το οποίο ολοκλήρωσαν την Α' περίοδο (12-19), αιφνιδιάζοντας τους Net Reapers.

Στην Β' περίοδο, οι Net Reapers προσαρμόστηκαν πολύ καλύτερα στις συνθήκες του ματς και με όπλο τον πλουραλισμό τους στο επιθετικό κομμάτι και την καλή τους άμυνα, εκεί που περιόρισαν αρκετά τα ατού των Devotion, πλησίασαν στο σκορ και πήγαν στην ανάπαυλα στο -4 (28-32).

Στην επανάληψη, οι Net Reapers πάτησαν γκάζι και άλλαξαν πλήρως τις ισορροπίες του ματς. Με αιχμή του δόρατος τον Μάνο Τζανή, ο οποίος έβλεπε το αντίπαλο καλάθι σαν...βαρέλι, οι «νερατζούρι» με αντεπίθεση διαρκείας μετέτρεψαν το 41-45 σε 50-45 και έκλεισαν το Γ' δεκάλεπτο, έχοντας προβάδισμα, τόσο αγωνιστικό, όσο και ψυχολογικό.

Στην 4η περίοδο, όλα έδειχναν πως εύκολα ή δύσκολα οι Net Reapers θα έπαιρναν στο ροζ φύλλο, καθώς μέχρι το 37ο λεπτό είχαν φέρει το ματς στα μέτρα τους (66-57) και τίποτα δεν προμήνυε αυτό που θα ακολουθούσε. Ωστόσο, στο κρίσιμο σημείο εμφανίστηκε ο Δημήτρης Δενδής, ο οποίος με 4/4 βολές και ένα τρίποντο - μαχαιριά λίγο πριν την εκπνοή, έστειλε το ματς στην παράταση (66-66), σοκάροντας τους Net Reapers.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, με σύμμαχο την καλή ψυχολογία και με...φόρα από το εξαιρετικό «φίνις» στην κανονική διάρκεια, οι Devotion κράτησαν τους Net Reapers χωρίς καλάθι εντός παιδιάς και τελικά πήραν το ροζ φύλλο (67-75), φτάνοντας έτσι τις δύο νίκες στη διοργάνωση.

Betsson MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Δημήτρης Δενδής, ο οποίος τελείωσε το ματς με 23 πόντους και 16 ριμπάουντ. Από την άλλη, αυτός που διακρίθηκε ήταν ο Ραφαήλ Μίχος με 19 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Net Reapers: Ανδρουτσόπουλος 2, Βελγάκης 8, Κοκορόπουλος 1, Μίχος 19, Σαπουνάς 4, Στιβακτάκης 11, Τάκης 4, Τζανής Μ. 13, Τζανής Χρ. 1, Τσάκωνας 4

Devotion: Βασιλείου, Γιαννακόπουλος 13, Δενδής 23, Κανταρτζόπουλος 26, Κλήρης, Λιοφάγος 2, Σαββόπουλος 1, Χρυσοβέργης 8, Δραγουδάκης 2