01/06/2024
ESDDA Graduates 14 6 10 18 - 48 -
Ναυάγια 11 13 16 29 - 69 -

Πως να χάσουν με τέτοια ψυχολογία τα Ναυάγια;

Οι πορτοκαλί πατούσαν καλύτερα στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, βρίσκοντας μακρινά σουτ στο πρόσωπο του Ζήση και λύσεις κοντά στο ζωγραφιστό με τον Σκενδέρογλου και τον Πατουλιά. Ο Τζίφος τράβηξε το κουπί για τα Ναυάγια από την άλλη και έχοντας στο πλευρό του τον Καριατλή, κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στους τρεις πριν το τελευταίο σφύριγμα της πρώτης περιόδου, 14-11.

Με τον Τζίφο να είναι καυτός έξω από τα 6,75, τα Ναυάγια ισοφάρισαν και προσπέρασαν νωρίς στο δεύτερο δεκάλεπτο, έως ότου έρθει ο Κοσκέρας και ο Καββαδίας, δίνοντας και πάλι τα ηνία στους ESDDA. O Μαρπίνης παρείχε λύσεις στο ζωγραφιστό ερχόμενος από τον πάγκο, ο Κοσκέρας συνέχισε να ταλαιπωρεί την αντίπαλη άμυνα, ωστόσο ο Καραβασίλης ήταν αυτός που με ένα τρίποντο καθόρισε το σκορ του ημιχρόνου, 20-24.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι, έτρεξαν ένα 8-0 σερί με τους Καραβασίλη, Τζίφο και ξέφυγαν με συν 11, 23-34. Οι γηπεδούχοι βασίστηκαν αρχικά στα μακρινά σουτ του Καββαδία, μείωσαν στη συνέχεια από κοντά με τον Σκενδέρογλου και τον Ζήση, όμως τα τρίποντα του "Nunn" Καραβασίλη oδήγησαν σε ασφαλή μονοπάτια τα Ναυάγια, 30-40.

Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι συνήθεις ύποπτοι Τζίφος, Θωμάς και Καραβασίλης συνέχισαν το βιολάκι τους επιθετικά, διατηρώντας τη διαφορά στα ίδια επίπεδα. Κοσκέρας, Καββαδίας και Ζήσης το πάλεψαν ως το τέλος για τους ESDDA, αυξάνοντας την αποδοτικότητα τους στο μπροστά μέρος του γηπέδου, αλλά φάνηκαν να είναι το τελευταίο χαρτί για τους γηπεδούχους, οι οποίοι υποχρεώθηκαν εν τέλει στην πέμπτη τους ήττα.

Betsson MVP για τα Ναυάγια αναδείχτηκε ο Λουκάς Καραβασίλης με 34 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασιστ και 1 κλέψιμο, ενώ από τους ESDDA ξεχώρισε ο Μιχάλης Κοσκέρας με 11 πόντους, 13 ριμπάουντ και 4 ασιστ.

ESDDA Graduates (Τσίτσιρας): Ζήσης 12, Καββαδίας 17, Κοσκέρας 11, Πατουλιάς 4, Σκενδέρογλου 4, Τσακίρης, Τσίτσιρας.

Ναυάγια (Καραβασίλης): Δημάς 6, Θωμάς 6, Καραβασίλης 34, Καριατλής 3, Μαρπίνης 2, Τζιβιτζής 2, Τζίφος 16.

Τι μας άρεσε: Το καλό κλίμα της αναμέτρησης και τα πολλά τρίποντα!