05/10/2024
Colombians BC 9 21 15 23 - 68 -
Sloters 19 19 17 16 - 71 -

Πόσα θες να μας τρελάνεις ρε Μαρούγκα!

Μαρούγκας από τη μία και Βερβίτας από την άλλη ξεχώρισαν σε αυτό το εκρηκτικό ξεκίνημα της αναμέτρησης στον Μπόθο, με τις δύο ομάδες να θέλουν να τρέξουν το γήπεδο! Μπορεί οι Sloters να ξέφυγαν στο σκορ και να έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά με 9-19, οι Colombians όμως με σωστές επιλογές δεν άφησαν το μομέντουμ να ξεφύγει παραπάνω. Πίεσαν, ο Ρετουνιώτης πέραν του ότι σκόραρε από τη γωνία για τρεις έπαιξε και καλή άμυνα και με όπλο λοιπόν το πάθος και την άμυνα των γηπεδούχων, το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 30-38. Ματσάρα!

Οι γηπεδούχοι αποφάσισαν και καλά έκαναν όπως φάνηκε, να περάσουν τη μπάλα ξανά στον Βερβίτα, ο οποίος έβαζε το ένα... γκολ φάουλ μετά το άλλο! Ο Καλλιγέρης απάντησε, το ίδιο και ο συγκινητικός Μπογάς, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 45-55 για Sloters και να αφήνει ανοιχτά όλα τα ενδεχόμενα! Το come back των Colombians είχε υπογραφή... Θωμόπουλου! Το ένα τρίποντο έφερνε το άλλο και οι δύο ομάδες φάνηκε πως με το 68-68 στο ρολόι με 3.5 θα πήγαιναν στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης! Αμ δε! Με ΜΥΘΙΚΟ catch n shoot τρίποντο του Novibet MVP Μαρούγκα, το ροζ φύλλο αγώνα πήγε στο τσεπάκι των φιλοξενούμενων, με τελικό σκορ 68-71!

NOVIBET MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Θανάσης Μαρούγκας με 17 πόντους, 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Δημήτρης Βερβίτας με 34 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη.

Colombians (Ρετουνιώτης): Βελέντζας, Βερβίτας 34, Θωμόπουλος 19, Καλαντζάκης 4, Κιούκης 2, Κυριακόπουλος, Πασχαλάκης 6, Ρετουνιώτης 3, Τούντας.

Sloters (Παλημέρης): Βαζούκης 8, Βασιλόπουλος 6, Καλλιγέρης, Κοντούλης 6,Μαρούγκας 17, Μπογάς 18, Ορφανίδης 12. Παλημέρης 2, Παναγιωτόπουλος 2.

Τί μας άρεσε: Αυτά τα buzzer beater είναι καλό να... γίνονται!