29/01/2024
War Gamers 23 19 26 15 - 83 -
Paliagoura 22 27 25 13 - 87 -

Πόσο έλειψες ρε Κάσκα!!

Υπέροχο πρώτο δεκάλεπτο παρακολουθήσαμε στο Athens Sports Hall, με τις δύο ομάδες να δίνουν έμφαση στο σκοράρισμα και τους War Gamers να κρατούν την πρωτοπορία με 23 – 22. Ο μπόμπερ Λαζαράκος με τρία τρίποντα και ο Καραγιάννης με 7 πόντους, οδηγούσαν την επίθεση για τους Ροσονέρι, ενώ τα Paliagoura που βρήκαν μετά το πεντάλεπτο ρυθμό, είχαν τους Αβανίδη – Τομαρά πρώτους σκόρερ με 6 πόντους, τον Κασκάνη με 5 και των Μούσουρα να σκοράρει μια φορά από τα 6.75.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι War προσπαθούσαν να κρατήσουν το προβάδισμα τους, με το δίδυμο Ρίπη με 7 και Καραγιάννη με 6 πόντους αντίστοιχα να δίνουν τις περισσότερες λύσεις, όμως οι Πράσινοι ήταν εκπληκτικοί στην επίθεση και με αιχμή του δόρατος τον καταπληκτικό Κασκάνη με 13 πόντους και τον Αβανίδη να δίνει πολύτιμες βοήθειες με 6, πέρασαν μπροστά στον τέλος του ημιχρόνου με 42 – 49.

Άλλο ένα πλούσιο σε σκορ και θέαμα δεκάλεπτο παρακολουθήσαμε στο τρίτο, με τις ομάδες να σκοράρουν κατά ριπάς και τους Πράσινους να κρατούν διαφορά 6 πόντων. Η ομάδα του Σκλαβενίτη με τον Μακρινό να βγάζει τεράστια ενέργεια, τον Καραγιάννη να βρίσκει ρυθμό με 12 πόντους και τον Σταυρόπουλο να κερδίζει μάχες μέσα στο ζωγραφιστό με 7, κατάφερε να προσπεράσει προσωρινά με 60 – 58, αλλά οι φιλοξενούμενοι με ασταμάτητο τον Κασκάνη με 10 πόντους και τον Σαραντόπουλο να δίνει βοήθειες από κοντά με 8, ξανά πήραν την πρωτοπορία με 68 – 74.

Μπαίνοντας στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού, οι ομάδες αποφάσισαν να παίξουν και λίγο άμυνα, με τα φάουλ να είναι αρκετά και τα Paliagoura να τελειώνουν το παιχνίδι με τέσσερις παίχτες! Οι War με Καραγιάννη(8) και Σταυρόπουλο(4) να αναλαμβάνουν εξολοκλήρου την υπόθεση σκοράρισμα,πάλεψαν μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα για να κάνουν την ανατροπή, όμως το φονικό δίδυμο των Πράσινων Αβανίδη(8) - Κασκάνη(5),σε συνδιασμό με τον συγκλονιστικό στις δύο ρακέτες Σαραντόπουλο, έδωσαν τις απαραίτητες λύσεις και τη νίκη με 83 – 87.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Θοδωρής Κασκάνης με 33 πόντους, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στέφανος Καραγιάννης με 32 πόντους, 17 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι War είχαν 24 / 47 δίποντα, 7 / 29 τρίποντα, 14 / 20 βολές, κατέβασαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 6 λάθη.

Τα Paliagoura είχαν 21 / 39 δίποντα, 9 / 29 τρίποντα, 18 / 26 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 10 λάθη.

War Gamers(Σκλαβενίτης): Βασιλόπουλος 2, Διαμαντής 4, Καραγιάννης 32(17ρ.), Λαζαράκος 9, Μέμεζας, Μακρινός 5, Μακρυγιάννης, Ρίππης 18, Σταυρόπουλος 13.

Paliagoura(Κασκάνης): Aβαμίδης 25(7ρ.), Καλογιάννης 4, Κασκάνης 33, Μούσουρας 3, Ρουμελιώτης 2, Σαραντόπουλος 12(20ρ.), Τομαράς 8.