25/11/2023
Skroutz 24 18 16 11 - 69 -
Winston Wizards 7 14 11 8 - 40 -

Πόσο καλό είναι το φετινό Skroutz!

Ο Τάσος ο Παπαδόπουλος πήρε τη μπάλα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και την εμφάνισε στο καλάθι των Winston Wizards, με το σουτ του από τα 6.75 να είναι... φαρμάκι, να μην περιορίζεται και τους γηπεδούχους να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 24-7, με τους Wizards να πρέπει να βελτιωθούν άμεσα στο αμυντικό μισό. Ο Νταής με τον Αποστολόπουλο που ήταν... ήσυχοι μέχρι εκείνο το σημείο βγήκαν μπροστά, σκόραραν και μάζεψαν τη διαφορά, αλλά το... υπόλοιπο Skroutz ακολούθησε τις ορέξεις του Παπαδόπουλου και σούταρε με... μανία, με τους Δούμα και Μητσοτάκη να ξεχωρίζουν για το 42-21 πρώτου ημιχρόνου.

Ήθελαν να μειώσουν, ήθελαν να γυρίσουν στο παιχνίδι και να διεκδικήσουν τη νίκη οι Wizards αλλά πέραν της μεγάλης διάθεσης του Καπετάνου, οι υπόλοιποι ήταν άστοχοι. Είδαν παράλληλα τους Μητσοτάκη και Ξένο να... οργιάζουν, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 58-32. Αφού λοιπόν έκαναν κάτι παραπάνω από το πρώτο βήμα για την κατάκτηση της νίκης, στη συνέχεια το κλείδωσαν κιόλας, με το τελικό 69-40 να δείχνει ξεκάθαρα το τί συνέβη στο παιχνίδι!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γρηγόρης Μητσοτάκης με 24 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα λάθος. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χρήστος Τοσουνίδης με 6 πόντους, 10 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο, 3 κοψίματα και ένα λάθος.

Οι γηπεδούχοι συνολικά είχαν 14/45 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 8/13 βολές, 55 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 4 κλεψίματα, 10 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/41 δίποντα, 3/31 τρίποντα, 3/6 βολές, 37 ριμπάουντ, 7 ασίστ,9 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 5 λάθη.

Skroutz (Μερεμέτης): Αυγουλής 3, Δούμας 6, Μερεμέτης 15, Μητσοτάκης 24, Ξένος 9, Παπαδόπουλος 12.

Winston Wizards (Νταής): Αποστολόπουλος 9, Γιαπούλης 10, Καπετάνος 5, Νταής 8, Τοσουνίδης 6, Τσίκης, Φράγκος 2.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που είδαμε!