01/03/2024
Ανυπόταχτοι Γαλάτες 14 13 17 18 - 62 -
Collectors 15 15 16 22 - 68 -

Πότε Βούδας, πότε Κούδας...

Σε ρυθμούς Κούδα χόρεψαν χθες το βράδυ στο Athens Sports Hall οι Collectors, καθώς με όπλο τη δύναμη της ρακέτας τους και τα επιθετικά ριμπάουντ, κέρδισαν τους Ανυπότακτους Γαλάτες με 62-68 και έκαναν ακόμη ένα βήμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης του τρίτου ομίλου της Evolution League μετά την ολοκλήρωση της 20ης αγωνιστικής!

Οι Ανυπότακτοι Γαλάτες κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τον αντίπαλο στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 7 πόντους του Λαδά και 7 του Μαντά, προηγήθηκαν με 9-2 στα πρώτα τρία λεπτά της αναμέτρησης. Στη συνέχεια του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με προσωπικό show του Αγγελομάτη και 4 πόντους του Ντίνου Αναστόπουλου, προσπέρασαν με 14-15.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, εκεί όπου το τιμόνι άλλαζε διαρκώς χέρια και τελικά με τους Παντελεάκη, Κούδα και Ντίνο Αναστόπουλο να πετυχαίνουν από 4 πόντους έκαστος, οι Collectors πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 27-30. Τους γηπεδούχους κράτησαν σε απόσταση αναπνοής από τον αντίπαλο σε εκείνο το σημείο οι 5 πόντοι του Μπετχαβά, ενώ από 4 πόντους είχαν οι Λαδάς και Μαντάς, φτάνοντας έτσι τους 11 ο καθένας.

Με 4 νέους πόντους του Κούδα και άλλους τόσους του Κυριάκου, η παρέα του Αγγελομάτη βρέθηκε για πρώτη φορά στο +8, 29-37, στα μισά της τρίτης περιόδου. Το συγκρότημα του Ανδρικόπουλου βρήκε άμεσα τρόπο να μαζέψει τη διαφορά και με 9 πόντους του Λαδά και δύο νέα τρίποντα του Μαντά, πλησίασε στο καλάθι, 44-46, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Συλλέκτες" ήταν σαφώς ανώτεροι και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κούδα με 11 πόντους, έφτασαν δίκαια στη νίκη με 62-68. Το μόνο που κατάφεραν οι Γαλάτες στα τελευταία λεπτά του αγώνα ήταν να μειώσουν από το -14, με τους Μπετχαβά, Μαντά και Λαδά να βρίσκουν στόχο.

Πολυτιμότερος των Γαλατών ο Λαδάς με 28 πόντους, έχοντας 2/4 βολές, 10/17 δίποντα και 2/7 τρίποντα. Πήρε 9 ριμπάουντ, έδωσε 5 ασίστ, έκλεψε 6 φορές και έκανε 4 λάθη. Betsson MVP των Collectors ο Κούδας με 23 πόντους (double-double), έχοντας 1/1 βολή και 11/15 δίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, είχε 3 τάπες και έκανε 2 λάθη.

Ανυπότακτοι Γαλάτες (Ανδρικόπουλος): Μαντάς 20 (4), Ανδρικόπουλος, Γαλάνης 2, Δούστος 2, Λαδάς 28 (2), Μπετχαβάς 10 (2)

Collectors (Αγγελομάτης): Αναστόπουλος Ν. 6, Αγγελομάτης 16 (1), Αναστόπουλος Π. 3, Γαζεπίδης 2, Κούδας 23, Κυριάκου 8, Παντελεάκης 5, Σαβέριος, Τσατσάνης 3 (1), Χαραλαμπόπουλος 2

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία των Collectors μέσα στο ζωγραφιστό!