27/06/2024
ThunderDogs 27 21 23 16 - 87 -
Beerokoillers 9 16 12 19 - 65 -

ThunderDogs να τους πιείς στο ποτήρι!

Με το 1,5 πόδι στους "16" της Summer Master League βρίσκονται οι ThunderDogs, καθώς στο πρώτο παιχνίδι της σειράς κέρδισαν εύκολα τους Beerokoillers με 87-65 στο Μαζαράκης!

Σεληνιασμένο ξεκίνημα πραγματοποίησαν οι ThunderDogs στο παιχνίδι, καθώς με τρία τρίποντα του Συγλέτου, δύο του Καραδολάμη, 6 πόντους του Σπέντζου και 4 του Τζαγκαράκη, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά ασφαλείας 18 πόντων, 27-9! Ο Βιντζηλαίος με 4 πόντους και ο Μανδηλαράς με ένα τρίποντο έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, με τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο και με 6 νέους πόντους του Σπέντζου, 4 του Τζαγκαράκη, 4 του Παπάδη και τρίποντο του Σέργη, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 23 πόντων, 48-25! Δεν μπόρεσαν οι Beerokoillers να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, παρά τους 6 πόντους του Βιντζηλαίου και τους 4 του Φάτσια, ενώ από την περιφέρεια εκτέλεσαν εύστοχα οι Αλεξόπουλος και Κατσίκης.

Στο ίδιο μοτίβο κύλισε και η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 5 πόντους του Συγλέτου, 5 του Τζαγκαράκη και τρίποντο του Σπέντζου, η παρέα του Πέππα διατήρησε την απόσταση ασφαλείας, 64-44. Ο Φάτσια πήρε μπρος σε εκείνο το σημείο για την ομάδα του Μανδηλαρά, πετυχαίνοντας 10 πόντους, ενώ 6 πρόσθεσε ο Βιντζηλαίος. Σκορ τρίτης περιόδου 64-44!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι ThunderDogs δεν απειλήθηκαν στιγμή από τον αντίπαλο και με δράστες στην επίθεση τους Παπάδη, Τζαγκαράκη και Συγλέτο, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 87-65 . Για τους Beerokoillers στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Φάτσια, Κατσίκης, Βιντζηλαίος, Αλεξόπουλος και Ανέστης.

Betsson MVP των ThunderDogs ο Τζαγκαράκης με 17 πόντους (double-double), έχοντας 3/4 βολές, 7/9 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 16 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 5 λάθη. Πολυτιμότερος των Beerokoillers ο Φάτσια με 22 πόντους, έχοντας 1/2 βολές, 9/15 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα.

ThunderDogs (Πέππας): Τζαγκαράκης 17, Σπέντζος 17 (1), Παπάδης 14 (1), Σέργης 5 (1), Καραδολάμης 9 (2), Συγλέτος 19 (5), Πέππας 6

Beerokoillers (Μανδηλαράς): Φάτσια 22 (1), Ανέστης 2, Λιακόπουλος 1, Κατσίκης 6 (2), Μανδηλαράς 3 (1), Βιντζηλαίος 18, Νεοφύτου 2, Αλεξόπουλος 11 (3)

Τι μας άρεσε: Το τρομερό ξεκίνημα των ThunderDogs!