10/10/2022
West Kings 30 17 27 14 - 88 -
Harlems 13 19 10 12 - 54 -

Που να έβαζε και lay up ο Σταυρούλης!

Δεύτερη διαδοχική και τρίτη συνολικά νίκη για τους West Kings, οι οποίοι στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής της Elite League by Betsson κέρδισαν εύκολα τους Harlems με 88-54 στο κλειστό του Περιστερίου και τους άφησαν χωρίς ροζ φύλλο αγώνα, έχοντας πολυφωνία στην επίθεση με ηγέτη τον «δεν βάζω lay up» Κωνσταντίνο Σταυρούλη!

Με το πόδι κολλημένο στο γκάζι ξεκίνησαν οι West Kings το παιχνίδι, καθώς με 4 τρίποντα του Πεζούλα, 7 του Βήττα, 4 του Γεωργούση, άλλους τόσους του Φωτόπουλου και τρίποντο του Τσεμπέρη, έχτισαν από νωρίς διψήφια διαφορά 20 πόντων, 30-10. Το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου, 30-13, διαμόρφωσε για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο Κουτρουμπής από την περιφέρεια, ενώ νωρίτερα από 4 πόντους πέτυχαν οι Σιάμος και Δαμίγος.

Πιο ισορροπημένο ήταν το δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα, εκεί όπου με τους Βήττα, Γεωργούση και Σταυρούλη να πετυχαίνουν από 4 πόντους ο καθένας, οι κίτρινοι πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 15 πόντων, 47-32. Ο Δαμίγος με 8 πόντους, ο Μότσιος με 5 και ο Κοψιδάς με 4 τραβούσαν το κουπί στην επίθεση των Harlems σε εκείνο το διάστημα.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το συγκρότημα του Μαρφαντά ανέβασε εκ νέου στροφές και με προσωπικό show του Γεωργούση με 14 πόντους, κλείδωσε ουσιαστικά το ροζ φύλλο αγώνα, με την διαφορά να φτάνει τους 32, 74-42! Δεν μπόρεσε η ομάδα του Ρουσιώτη να ακολουθήσει τον αντίπαλο στο τρίτο δεκάλεπτο, παρά τους 4 πόντους του Κοψιδά και τις βοήθειες των Δαμίγου - Σιάμου. Σκορ τρίτης περιόδου 74-42!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το μόνο που απέμενε να δούμε ήταν το τελικό αποτέλεσμα, με τους πρωταθλητές να φτάνουν στην άνετη επικράτηση με 88-54, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Πεζούλα, Γεωργούση και Σταυρούλη. Για τους "Αμερικάνους" στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Μότσιος, Κοψιδάς, Δαμίγος και Αγγελόπουλος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/17 βολές, 21/38 δίποντα και 13/32 τρίποντα. Πήραν 35 ριμπάουντ, έδωσαν 28 (!) ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 6 λάθη και είχαν 5 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 9/19 βολές, 15/41 δίποντα και 5/16 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές και έκαναν 16 λάθη.

Betsson mvp των West Kings ο Σταυρούλης με 11 πόντους, έχοντας 3/6 βολές και 4/6 δίποντα. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος των Harlems ο Δαμίγος με 17 πόντους, έχοντας 4/6 δίποντα και 3/4 τρίποντα. Πήρε 6 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 3 λάθη.

West Kings (Μαρφαντάς): Αναστόπουλος 2, Βήττας 15 (1), Γεωργούσης 24 (3), Σταυρούλης 11, Ρουμελιώτης 4 (1), Πεζούλας 22 (6), Κοζομπόλης, Φωτόπουλος 4, Τσεμπέρης 6 (2)

Harlems (Ρουσιώτης): Αγγελόπουλος 5, Δαμίγος 17 (3), Κάντζιος, Κοψιδάς 12, Κουτρουμπής 3 (1), Μωυσίδης, Μότσιος 7 (1), Σιάμος 9, Σπυράτος 1, Χόντος

Τι μας άρεσε: Το τρομερό πρώτο δεκάλεπτο των West Kings!