03/12/2022
Flying Circus 27 19 19 24 - 89 -
Zita Group 4 9 17 14 - 44 -

Που να γυρίσει και ο Σωτηρόπουλος!

Δεύτερη συνεχόμενη και τέταρτη συνολικά νίκη για το Flying Circus στον δεύτερο όμιλο της Development League, καθώς για την δέκατη αγωνιστική κέρδισε εύκολα την Zita Group με 89-44 στο κλειστό του ΣΕΦ και βγήκε από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού!

Από πολύ νωρίς το Flying Circus πήρε τον έλεγχο του αγώνα, καθώς με 11 πόντους του Αλεξάκη, 9 του Λαγκάδα και 5 του Πιπιλή, προηγήθηκε με 27-4. Ο Παπαπέτρου με 3 πόντους και ο Ζήκουλης με 1/2 βολές σκόραραν για τους φιλοξενούμενους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου 9 πόντους του Αλεξάκη, 5 του Πιπιλή και 5 του Λαγκάδα, οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια αέρα 33 πόντων, 46-13. Ο Στανίτσας με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση της Zita Group στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ από 2 είχαν οι Χίμα και Κούρτης.

Πιο ισορροπημένο ήταν το τρίτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού, όταν με ακόμη 7 πόντους του Αλεξάκη και βοήθειες των Πιπιλή, Λαγκάδα και Ασημακόπουλου, οι "λευκοί" διατήρησαν την απόσταση ασφαλείας, 65-30. Για τους οράνιε στο τρίτο δεκάλεπτο πετούσε φωτιές ο Παπαπέτρου, πετυχαίνοντας τους 11 από τους 17 πόντους της ομάδας του. Σκορ τρίτης περιόδου 65-30!

Διαδικαστικό χαρακτήρα απέκτησε το τελευταίο δεκάλεπτο και έτσι το Flying Circus έφτασε στην άνετη επικράτηση με 89-44, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Αλεξάκη και Λαγκάδα. Για την Zita Group στα τελευταία λεπτά του αγώνα ξεχώρισαν οι Παπαπέτρου, Ζήκουλης, Στανίτσας και Μπίφσας.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 8/16 βολές, 39/58 δίποντα και 1/14 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 23 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στην αντίπερα όχθη, οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/9 βολές, 20/63 δίποντα και 0/11 τρίποντα. Μάζεψαν 30 ριμπάουντ, μοίρασαν 4 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Betsson mvp του Flying Circus ο Αλεξάκης με 43 πόντους (double-double), έχοντας 3/6 βολές, 20/24 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 11 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος της Zita Group ο Παπαπέτρου με 20 πόντους, έχοντας 2/3 βολές, 9/18 δίποντα και 0/1 τρίποντο, ενώ πήρε 6 ριμπάουντ και έκανε 2 λάθη.

Flying Circus (Κανείς): Πιπιλής 16 (1), Μαρίνης, Αλεξάκης 43, Λαγκάδας 22, Ασημακόπουλος 8

Zita Group (Ζήκουλης): Στανίτσας 6, Κούρτης 4, Μπερδαλής 2, Παπαπέτρου 20, Ζήκουλης 6, Χίμα 2, Γιαννούλης, Μπίφσας 4

Τι μας άρεσε: Το ελεύθερο μπάσκετ που έπαιξαν οι δύο ομάδες!