Peristeri Trelleborg 15 13 13 13 - 54 -
Collectors 21 10 16 18 - 65 -

Που το πάνε οι Collectors;

Αήττητοι παρέμειναν στην Evolution League οι Collectors καθώς επικράτησαν της Peristeri Trelleborg στο Basketaki Arena.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημά του, με τη μία ομάδα να απαντάει στα καλάθια της άλλης. Οι Παύλου και Βαγενάς έκαναν την διαφορά και έδωσαν προσωρινά το προβάδισμα στην ομάδα τους, όμως οι "Συλλέκτες" με όπλο την εξαιρετική τους ρακέτα (Κυριάκου - Κούδας), αντέδρασαν και προηγήθηκαν στο φινάλε του δεκάλεπτο 15-21.

Οι "Περιστεριώτες" παρουσιάστηκαν καλύτεροι στο δεύτερο δεκάλεπτο, ισορρόπησαν αρχικά την κατάσταση με τους Τύρο και Λεβεντούρη και στη συνέχεια με τρίποντο του Δρακόπουλου πήραν το προβάδισμα (24-21). Ο Κούδας ξύπνησε τους συμπαίκτες του από τον... λήθαργο και επαναφέρε την... τάξη στο τέλος του ημιχρόνου (28-31).

Έχοντας την απαραίτητη σοβαρότητα και τους Π. Αναστόπουλο, Γαζεπίδη και Κούδα σε καλή κατάσταση, οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα, αλλά το διεύρυναν κιόλας, κάνοντας το σκορ (41-47). Τα καλάθια του Παύλου δεν ήταν αρκετά για την Trelleborg που έπρεπε να κάνει το... κάτι παραπάνω για να ελπίζει σε ανατροπή.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν πολλά. Οι φιλοξενούμενοι δεν έδωσαν δικαιώματα, έκαναν άψογη διαχείριση, σκόραραν με τους Κούδα, Παναγιώτη και Κωνσταντίνο Αναστόπουλο και έφτασαν σχετικά εύκολα στην τρίτη τους νίκη στο πρωτάθλημα. Οι "πορτοκαλί" ξέμειναν από δυνάμεις και δεν κατάφεραν ουσιαστικά να μπουν στην διεκδίκηση της νίκης.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο φοβερός και τρομερός Κούδας με double double και 24 πόντους 11/16 δίποντα, 2/3 βολές, 18 ριμπάουντ). Οι γηπεδούχοι είχαν 14/41 δίποντα, 6/14 τρίποντα και 8/15 βολές. Μάζεψαν 36 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 28/51 δίποντα, 1/23 τρίποντα και 6/12 βολές. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ και έδωσαν 15 ασίστ.

Peristeri Trelleborg (Τύρος): Βαγενάς 6 (2), Δαλέζος 2, Δρακόπουλος 6 (2), Λεβεντούρης 9, Μηλιώνης 7, Παύλου 18 (2), Τάτσης, Τύρος 6

Collectors (Αγγελομάτης): Αγγελομάτης 3, Κ. Αναστόπουλος 10, Π. Αναστόπουλος 4, Γαζεπίδης 6, Κούδας 24, Κυριάκου 13, Τσατσάνης, Χαραλαμπόπουλος 5 (1)