18/11/2023
Valhalla Phantoms 12 15 18 16 - 61 -
Drunk Team 21 15 10 12 - 58 -

Που την έκρυβαν τέτοια... ψυχή οι Phantoms;

Με το παιχνίδι σχεδόν ισόπαλο στο τέλος της τρίτης περιόδου, οι Valhalla Phantoms πάτησαν... γκάζι στο τελευταίο δεκάλεπτο και επικράτησαν με 61-58 της Drunk Team στο ΣΕΦ!

Είναι από τα παιχνίδια που το παρκέ... τρέμει από το πρώτο δευτερόλεπτο, με την ένταση και τις δυναμικές μονομαχίες να ξεχωρίζουν! Γιώργος Παούρης, Μήτσικας και Ζενέλι μοιράστηκαν τις επιθέσεις της Drunk Team, καθώς ο Κρινής σκόραρε μεν αλλά δυσκολεύτηκε να βρει χώρους δράσης, μειώνοντας στο 12-21 πρώτης περιόδου. Ο Κρινής πήρε βοήθειες από Τσινιόκα και Παπαϊωάννου, οι "μωβ" βελτίωσαν υπερβολικά την άμυνά τους και πλησίασαν σε απόσταση... αναπνοής, αλλά κάποια λάθη και φάουλ έκαναν ξανά τον Παούρη να ανεβάσει τη διαφορά και το ημίχρονο να κλείσει στο 27-36.

Οι Phantoms βρήκαν στα πρόσωπα των Φλάκα και Νικολάου το καθαρό μυαλό που έψαχναν, έβαλαν τα σουτ απο την περιφέρεια και έδειξαν πως θέλουν πολύ να πάρουν τη νίκη, με τη Drunk να απαντά με... ψυχή και τρίποντο του Μήτσικα, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 45-46 για Drunk Team, με ένα ακόμα δεκάλεπτο... φωτιά να μας περιμένει! Εκεί οι Phantoms έβγαλαν ψυχή, είδαν τους Κρινή και Φλάκα να παλεύουν σε κάθε φάση και το τελικό αποτέλεσμα να τους δικαιώνει, με το 61-58 να βάζει στο... τσεπάκι του Γεωργακά το ροζ φύλλο αγώνα!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Βικέντιος Τσινιόκα με 9 πόντους, 11 ριμπάουντ, μία ασίστ, 2 τάπες. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Μουλαρογιάννης με 15 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος.

Οι γηπεδούχοι είχαν 21/54 δίποντα, 4/13 τρίποντα, 7/11 βολές, 45 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 7 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι συνολικά είχαν 12/31 δίποντα, 8/30 τρίποντα, 10/17 βολές, 38 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 4 κλεψίματα, 9 λάθη.

Valhalla Phantoms (Γεωργακάς): Γεωργακάς 2, Κόκολας, Κότσιρας 4, Κρινής 12, Κυριακουλάκος 5, Νικολάου 10, Παπαϊωάννου 3, Σαμπάνης 4, Τσινιόκα 9, Φλάκας 12.

Drunk Team (Μουλαρογιάννης): Ζενέλι 9, Βιτάλης, Μήτσικας 15, Μουλαρογιάννης 15, Παούρης 9, Παπαβασιλείου 3, Σταυρόπουλος 7.