05/03/2023
Leontario BC 22 17 16 14 - 69 -
Circle BC 12 13 8 10 - 43 -

Που το πάει το Leontario;;

Την Κυριακή το βράδυ 5 Μαρτίου, σε ένα όμορφο και γρήγορο ματς μέσα σε πολύ καλό κλίμα, το Leontario με εκτεταμένο ροτέισον πέτυχε την εντέκατη συνεχόμενη νίκη του απέναντι στην Circle με 69 – 43, δείχνοντας ακόμα μία φορά την εξαιρετική κατάσταση που βρίσκεται.

Το Leontario μπήκε με φόρα από τα προηγούμενα παιχνίδια στο πρώτο δεκάλεπτο, επέβαλε τον ρυθμό του και με πρώτο βιολί τον Τσιαντή με 8 πόντους και το δίδυμο Κρουστάλλη – Κορωνάκη να βάζει από 4, ξέφυγε με διψήφια διαφορά(22-12). Για την ομάδα του Αλεξόπουλου, που ήταν στο κυνήγι των γηπεδούχων και δεν έβρισκε αντίδοτο στη άμυνα, ο Τσουμέτης πέτυχε 5 πόντους, με Χανιωτάκη-Καλούδη να ακολουθούν από κοντά με 4.

Με τον ίδιο τρόπο κυλούσε και η δεύτερη περίοδος, με την Circle να προσπαθεί να μειώσει το σκορ κυρίως με Χατζηγιαννίδη(4) και Χανιωτάκη, αλλά τον Λεοντάριο να διατηρεί εύκολα το προβάδισμα, με τις εμπνεύσεις και τους 6 πόντους του Σκούρα και τον Βλάχο πρώτο βιολί με 9 , για το 39 – 25 του πρώτου ημιχρόνου.

Οι ομάδες συνέχιζαν να παίζουν ανοιχτά στο τρίτο δεκάλεπτο, χωρίς ιδιαίτερες σκοπιμότητες, με την διαφορά να πηγαίνει στο + 22 για το Leontario. Ο Χατζηγιαννίδης με 4 πόντους ξεχώρισε στην φτωχή συγκομιδή της Circle, ενώ για τους προπορευόμενους από ένα τρίποντο πέτυχαν οι Τσιαντής, Λάππας, Βόσικας και Χατζησπύρου, για το 55 – 33.

Τυπική διαδικασία ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης , με τον Σαμαρτζή με 6 πόντους να παλεύει στην επίθεση την Circle και το Leontario να βρίσκει λύσεις με 7 πόντους του Βλάχου και τρίποντα από Λάππα – Τσιαντή, για τον τελικό 69 – 43.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Χαράλαμπος Τσιαντής με 13 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιωργος Σαμαρτζής με 12 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Leontario(Πλαγιαννάκος): Αγγελής 2, Βεργόπουλος 2,Βλάχος 18, Βόσικας 7(7ρ.),Κορωνάκης 4,Κρουστάλης 6(8ρ.), Κωνσταντιδέλης , Λάππας 11, Σκούρας 3(10ρ.),Σπυρόπουλος , Τσιαντής 13(7ρ.), Χατζησπύρου 3.

Circle (Αλεξόπουλος): Δόβας 2, Καλούδης 7, Τουμπανάκης , Τσουμέτης 9,Χατζηγιαννίδης 4, Χανιωτάκης 5,Καραπαναγιώτης 4, Σαμαρτζής 12(9ρ.).

Τι μας άρεσε: Οι εμπνεύσεις του Σκούρα και το καταπληκτικό κλίμα μεταξύ των δύο ομάδων.