22/10/2023
Mandra Heat 21 7 19 5 - 52 -
Powerpuff Boys 22 18 24 16 - 80 -

Powerpuff on fire!!

Οι Powerpuff Boys απέδειξαν για ακόμα μία φορά την καταπληκτική κατάσταση που βρίσκονται, καθώς το μεσημέρι της Κυριακής στον Άγιο Νικόλαο, με ωραίο μπάσκετ και προβάδισμα από την αρχή έως το τέλος του αγώνα, δε δυσκολεύτηκαν να κάμψουν εύκολα την αντίσταση της Mandras Heat με 52 – 80, παίρνοντας παράλληλα την πέμπτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

Το πρώτο δεκάλεπτο κυλούσε με τις δύο ομάδες να βγάζουν πολλή ενέργεια στην επίθεση, τις άμυνες να είναι σε βαθύ ύπνο και τους Powerpuff να κρατούν ισχνό προβάδισμα με 21 – 22. Η Μάνδρα απειλούσε κυρίως από την περιφέρεια με τρίποντα από Θωμά(3), Διολέτη και Μώλο, ενώ οι φιλοξενούμενοι με τον Σταμπουλτζίδη να οργανώνει άψογα και τους Αθανασόπουλο(6), Σταυριανό(6) και Παπαϊωάννου(5)να απειλούν από κοντά κρατούσε το υπέρ τους αποτέλεσμα.

Το δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν μονόλογος για τη φιλοξενούμενη ομάδα, που έστειλε τη διαφορά στο +12. Οι Powerpuff εκμεταλλεύτηκαν τη στατική επίθεση της Μάνδρας και βρίσκοντας εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι με Αθανασόπουλο – Μανώλη να βάζουν από 5 πόντους και τον Διάκου να προσφέρει 4, διαμόρφωσαν το 28-40. Για τους Κόκκινους που αλλού πάταγαν κι αλλού βρίσκονταν, διασώθηκε ο Διολέτης με 3 πόντους.

Ο αρχηγός Γιώργος Τσιλιώνης μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια στην τρίτη περίοδο και με 12 συνεχόμενους πόντους, μείωσε για τη Μάνδρα 42-49. Οι Powerpuff που άντεξαν στην πίεση με τρίποντα από Σταμπουλτζίδη - Σαμοΐλη, ξέσπασαν στο τελευταίο δίλεπτο, έτρεξαν επιμέρους 0-10 με πολυφωνία στην επίθεση και έβαλαν το νερό στο αυλάκι για την τελική επικράτηση(47-64).

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψαν οι Πράσινοι το τέταρτο δεκάλεπτο, καθώς δεν κατέβασαν σε κανένα σημείο ταχύτητα, εκμεταλλεύτηκαν την απογοήτευση των Κόκκινων και έφτασαν στο ευρύ 52 – 80. Ο Αθανασόπουλος(6) συνέχιζε να είναι άχαστος από μέση απόσταση με τον Μανώλη να τον ακολουθεί με 4 πόντους και τέσσερις ακόμα παίκτες να βάζουν από ένα καλάθι για το + 28. Για την απογοητευμένη Mandra, ένα τρίποντο πέτυχε ο Θωμάς και ένα καλάθι ο Γιάννου.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Κωνσταντίνος Σταυριανός με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιώργος Τσιλιώνης με 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Η Μάνδρα είχε 9 / 28 δίποντα, 10 / 27 τρίποντα, 4 / 6 βολές, κατέβασε 29 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 4 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 8 λάθη.

Οι Powerpuff είχαν 32 / 60 δίποντα, 4 / 13 τρίποντα, 4 / 13 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 21 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 5 λάθη.

Mandra Heat(Τσιλιώνης): Γιάννου 4, Διολέτης 6, Δρακόπουλος 1, Θωμάς 17, Μπιτζιλέκης , Μώλος 5, Σιώκης 4, Τσιλιώνης 15.

Powerpuff Boys (Ράουατ): Αθανασόπουλος 27, Διάκου 4, Μανώλης 17, Παπαϊωάννου 7, Παππάς, Ραουάτ 4, Σαμοΐλης 5, Σταμπούλτζίδης 9, Σταυριανός 14(10ρ.).