13/12/2023
Buzzer Eaters 13 13 9 12 - 47 -
Harlems 14 22 11 22 - 70 -

Πειστική νίκη για τους πληρέστερους Harlems!

Οι Harlems, παίζοντας πιο συγκεντρωμένα και έχοντας τον έλεγχο για το μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, έκαναν το καθήκον τους και ξεπέρασαν το εμπόδιο των Buzzer Eaters B.C, φτάνοντας έτσι την πέμπτη τους νίκη για φέτος!

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τον Ρίζο (10π) σε ένα one man show να οδηγεί την επίθεση των γηπεδούχων και τον Κοψιδά (6π) και τον Κάντζιο (3π) να σκοράρουν για τους Ηarlems. H ομάδα του Ρουσιώτη ήταν, συνολικά, ελαφρώς πιο αποτελεσματική και με μία βολή του Σταυρόπουλου, πήρε προβάδισμα στο σκορ, 13-14, στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι Harlems κυριάρχησαν απόλυτα στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με εφτά διαφορετικούς σκόρερ και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μανίκα (6π), οι Αμερικανοί πήραν αέρα 15 πόντων στο πρώτο εξάλεπτο του δεύτερου δεκαλέπτου. Ο Παυλόπουλος στη συνέχεια πήρε το όπλο του και ευστόχησε σε δύο τρίποντα, μειώνοντας έτσι στους 10. Σκορ πρώτου μέρους, 26-36.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, ο Ζαννιάς με τέσσερις πόντους μείωσε σε μονοψήφια τιμή τη διαφορά για τους Buzzer Eaters, οι οποίοι έσφιξαν αισθητά την άμυνά τους. Ο Κοψιδάς πήρε σιγά σιγά μπρος, έβγαλε αντίδραση και με έξι δικούς του, ξαναέδωσε προβάδισμα 10 πόντων στους Αμερικανούς, 34-44, με 3,5 λεπτά να απομένουν στο ρολόι. Ο Βουνισέας ευστόχησε από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, αλλά ο Μανίκας με ένα λειαπ στη λήξη καθόρισε το τελικό σκορ, 35-47.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Harlems φάνηκαν να βρίσκουν περισσότερες λύσεις. Με τέσσερις πόντους του Σταυρόπουλου και δέκα του Κοψιδά, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν ξανά με διψήφια διαφορά στο σκορ. Ο Ρίζος με τέσσερις πόντους  και ο Ζαννιάς με πέντε ήταν το τελευταίο χαρτί των Buzzer Eaters, χωρίς όμως αυτό να αλλάζει κάτι σημαντικά. Οι Ηarlems, εν τέλει, έφυγαν από το κλειστό της Ζωφριάς με το πέμπτο ροζ φύλλο, επικρατώντας με 47-69.

Οι νικητές είχαν 26/61 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 6/10 βολές, 49 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 12 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 15/41 δίποντα, 4/35 τρίποντα, 5/12 βολές, 39 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 12 λάθη .

Betsson MVP για τους Harlems αναδείχτηκε ο Γιώργος Κοψιδάς με 24 πόντους και 9 ριμπάουντ ενώ από τους Griffins ξεχώρισε o Αναστάσιος Ρίζος με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Buzzer Eaters (Ζαννιάς): Ρίζος 19 (8ριμπ.), Αρβανίτης 2 (8ριμπ.), Ζαννιάς 17, Βουνισέας 1, Παυλόπουλος 8, Δεδεμάδης, Κάυκας.

Harlems (Ρουσιώτης): Κοψιδάς 24 (9 ριμπ.), Μουρτίογλου 2, Μπουρλός 2, Κάντζιος 5, Σιάμος 6 (11ριμπ.), Μανίκας 10 (8ασ.), Σταυρόπουλος 10, Δαμίγος 6, Σαρασουάτι Δαλιάνης 2 (9ριμπ.).

Τι μας άρεσε: To γρήγορο μπάσκετ των Harlems!