04/07/2023
Nutriclab BC 21 18 14 17 - 70 -
Rookie Balboa 10 7 12 6 - 35 -

Πήραν την νίκη οι NutricLab!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι NutricLab και κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους από την αρχή του παιχνιδιού με τις όμορφες συνεργασίες του Ιακωβίδη και του Αποστολίδη να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Rookie Balboa βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Ελοβάρη και του Θοδωρή Κουκάκη, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 21-10.

Στη δεύτερη περίοδο οι NutricLab συνέχισαν με τον ίδιο ρυθμό και έκαναν ένα μικρό σερί με τον Καραγιαννιώτη και τον Ιακωβίδη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι, ανεβάζοντας και άλλο την διαφορά για την ομάδα τους. Οι Rookie Balboa παρά τις προσπάθειες του Δανάκη και του Ξάνθη δεν μπόρεσαν να βρούν σκορ με συνέπεια και έτσι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο βρισκόμενοι πίσω στο σκορ με 39-17.

Στην τρίτη περίοδο οι Rookie Balboa ανέβασαν την απόδοση τους και προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν την κόπωση των αντιπάλων τους και να μειώσουν την διαφορά με τα καλάθια του Δανάκη, του Ιωάννη Κουκάκη και του Χρυσοβιτσάνου, όμως οι NutricLab έβρισκαν απάντηση για κάθε καλάθι που δέχονταν με τον Καραγκιαούρη να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα, διαμορφώνοντας το 53-29.

Στην τέταρτη περίοδο οι Rookie Balboa δεν μπόρεσαν να αντέξουν τον γρήγορο ρυθμο των αντιπάλων τους και παρά τις προσπάθειες του Δανάκη και του Θοδωρή Κουκάκη είδαν τους NutricLab να κάνουν ένα σερί με τα καλάθια του Τριτάκη, του Κατέρη και του Καραγιαννιώτη και να παίρνουν την νίκη με το τελικό 70-35.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Γιώργος Καραγκιαούρης με 10 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Για τους Rookie Balboa ξεχώρισε ο Παναγιώτης Δανάκης με 11 πόντους και 7 ριμπάουντ.

NutricLab: Τριτάκης 5(1), Ιακωβίδης 21, Αποστολίδης 12, Κατέρης 5, Καραγκιαούρης 10, Καραγιαννιώτης 17(1).

Rookie Balboa: Χρυσοβιτσάνος 2, Ελοβάρης 6, Γ. Δούζης, Ξάνθης 6, Θ. Δούζης, Ι. Κουκάκης 4, Θ. Κουκάκης 6, Δανάκης 11(1).

Τι μας άρεσε: Ο επιθετικός πλουραλισμός των NutricLab.