29/06/2023
Polichni 5 goat 19 14 20 16 - 69 -
Spacers 6 13 16 9 - 44 -

Πήραν την νίκη οι Polichni 5 goat!

Ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι οι Polichni 5 goat και επέβαλλαν τον ρυθμό τους στην πρώτη περίοδο με τις όμορφες συνεργασίες του Καλλιώρα και του Μπουτκόβαλη να δίνουν το προβάδισμα στην ομάδα τους. Οι Spacers βρήκαν λύσεις στην επίθεση με τον Τζιοβάρα και τον Κελέσογλου να ξεκινάνε ζεστοί στην επίθεση, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 19-6.

Οι Spacers ανέβασαν την απόδοση τους στη δεύτερη περίοδο και προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά με τον Τζίγκα, τον Τζιοβάρα και τον Κωνσταντινίδη να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους, όμως οι Polichni 5 goat με τον Καλλιώρα να είναι ασταμάτητος στην επίθεση κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα και να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 33-19.

Η αντεπίθεση των Spacers συνεχίστηκε στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου με τον Τζιοβάρα, τον Κελέσογλου και τον Τζίγκα να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι, όμως οι Polichni 5 goat έβρισκαν απάντηση σε κάθε καλάθι που δέχονταν με τον Δαμιανίδη, τον Θεοδοσιάδη και τον Καλλιώρα διαμορφώνοντας το 53-35.

Στην τέταρτη περίοδο η κόπωση έγινε εμφανής στην ομάδα των Spacers και έτσι παρά τις προσπάθειες του Τζιοβάρα και του Κωνσταντινίδη δεν μπόρεσαν να βρούν λύσεις με συνέπεια στην επίθεση. Οι Polichni 5 goat εκμεταλλεύτηκαν την κόπωση των αντιπάλων τους και με πλουραλισμό στην επίθεση ανέβασαν την διαφορά και πήραν την νίκη με το τελικό 69-44.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Νίκος Καλλιώρας με 41 πόντους, 9 ριμπάουντ και 8 ασσίστ.

Για τους Spacers ξεχώρισε ο Βασίλης Τζιοβάρας με 19 πόντους, 10 ριμπάουντ και 3 ασσίστ.

Polichni 5 goat: Πετάβρατζης, Μπουτκόβαλης 14, Κυριακίδης, Δαμιανίδης 6, Δαγκλής 2, Παπαδόπουλος 2, Θεοδοσιάδης 4, Καλλιώρας 41(2).

Spacers: Δημητρίου 2, Κελέσογλου 7, Κωνσταντινίδης 5, Παπαγεωργίου 2, Τζίγκας 4, Μασμανίδης, Μπουρούδης, Τζιοβάρας 19(2), Μυγδάκος 1, Τυρίκος 2.

Τι μας άρεσε: Το πάθος που έβγαλαν οι δύο ομάδες στο παρκέ.