23/05/2023
Salonica Titans 14 15 8 25 - 62 -
Above The Rim 14 9 7 9 - 39 -

Πήραν την νίκη οι Salonica Titans!

Το παιχνίδι ήταν πολύ ανταγωνιστικό στην πρώτη περίοδο καθώς καμία ομάδα δεν μπόρεσε να κάνει ένα σερί και να φτιάξει μία μικρή διαφορά ασφαλείας. Οι Salonica Titans βρήκαν σκορ με τον Αξά και τον Τράκα να ξεκινάνε ζεστοί τον αγώνα, όμως οι Above The Rim απάντησαν γρήγορα με τα καλάθια του Κατάκη και του Σεφερτζή διαμορφώνοντας το 14-14.

Οι Salonica Titans ανέβασαν στροφές στη δεύτερη περίοδο και κατάφεραν να φτιάξουν μία μικρή διαφορά ασφαλείας με τον Καλαθά και τον Δελανδρέα να είναι ασταμάτητοι κοντά στο καλάθι. Οι Above The Rim βρήκαν σκορ με τον Ιωαννίδη και τον Πισκουλιάν να βγαίνουν μπροστά για την ομάδα τους, όμως πλήρωσαν την κακή αμυντική τους λειτουργία και έτσι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 29-23.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Αυτό προσπάθησαν να το εκμεταλλευτούν οι ελλειπής Above The Rim και να μειώσουν την διαφορά με τον Κουτσιβίτη και τον Κατάκη να πετυχαίνουν δύσκολα καλάθια, όμως οι Salonica Titans κράτησσαν την διαφορά που έχτισαν στο πρώτο ημίχρονο με τον Βανδήρα και τον Τράκα να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι διαμορφώνοντας το 37-30.

Στην τέταρτη περίοδο οι Above The Rim προσπάθησαν να κρατηθούν κοντά στο σκορ με τα καλάθια του Κατάκη και του Κουτσιβίτη, όμως η κόπωση λόγω των πολλών απουσιών έγινε εμφανής. Οι Salonica Titans εκμεταλλεύτηκαν την κούραση των αντιπάλων τους και ανεβάζοντας τον ρυθμό τους κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ και να πάρουν την νίκη με το τελικό 62-39.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Γιώργος Αξάς με 21 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Για τους Above The Rim ξεχώρισε ο Όθων Κατάκης με 10 πόντους και 23 ριμπάουντ.

Salonica Titans: Δελανδρέας 6, Καλογήρου, Βανδήρας 13(1), Καλαθάς 8, Λάππας 3, Αξάς 21(1), Τράκας 11(3).

Above The Rim: Κουτσιβίτης 3, Κατάκης 10, Πισκουλιάν 11(1), Ιωαννίδης 10(1), Σεφερτζής 5(1).

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα των Above The Rim.