07/06/2023
Los Ampeles Clowns 14 20 15 20 - 69 -
Tseliguns 6 17 23 10 - 56 -

Πήραν την νίκη οι Los Ampeles Clowns!

Ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα οι Los Ampeles Clowns και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ με τις όμορφες συνεργασίες του Λαγογιάννη και του Αργυρίου, όμως οι Tseliguns δεν άργησαν να απαντήσουν και να μείνουν κοντά στο σκορ με τα καλάθια του Καφφέ και του Τοπτσίδη διαμορφώνοντας το 14-6.

Οι Tseliguns ανέβασαν την απόδοση τους και προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά με τον Φιλανθίδη και τον Σταματάκη να βρίσκουν ρυθμό στην επίθεση, όμως οι Los Ampeles Clowns έλεγχαν τον ρυθμό του παιχνιδιού και με τον Πολύχρους να είναι ασταμάτητος κοντά στη ρακέτα πετυχαίνοντας το ένα καλάθι μετά το άλλο, κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 34-23.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Tseliguns πατούσαν καλύτερα στο παρκέ και κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά με τον Φιλανθίδη, τον Θεοδουλίδη και τον Τοπτσίδη να αποτελούν μόνιμες πηγές απειλών για το αντίπαλο καλάθι. Οι Los Ampeles Clowns βρήκαν σκορ στο πρόσωπο του Σαββαίδη, του Λαγογιάννη και του Σαχινίδη, όμως πλήρωσαν την χαλαρότητα τους στην άμυνα και έτι είδαν την διαφορά να μειώνεται στο 49-46.

Στην τέταρτη περίοδο οι Los Ampeles Clowns μπήκαν με το πόδι στο γκάζι και με πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να κάνουν ένα μικρό σερί φτιάχνοντας μία διαφορά ασφαλείας. Οι Tseliguns απάντησαν με τις προσπάθειες του Φιλανθίδη και του Σταματάκη, όμως η αστοχία από την περιφέρεια έκανε δύσκολο το έργο τους με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα με το τελικό 69-56.

MVP του παιχνιδιού ανακηρύχθηκε ο Γιώργος Πολύχρους με 15 πόντους και 1 ριμπάουντ.

Για τους Tseliguns ξεχώρισε ο Χρυσόστομος Φιλανθίδης με 29 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Los Ampeles Clowns: Αργυρίου 5(1), Μπίκης 4(1), Σαββαίδης 6, αραμπίδης 8, Πατσίκας, Πολύχρους 15(1), Λαγογιάννης 11, Καραγιάννης 3(1) Σαχινίδης 15(2), Γιαμούκογλου 2.

Tseliguns: Γιαγρίδης 2, Καφφές 5, Λόλας 1, Σταματάκης 4, Φιλανθίδης 29(2), Θεοδουλίδης 5(1), Τοπτσίδης 6, Καραμιχάλης 2, Αποστόλου, Κρυσταλλάς 2.

Τι μας άρεσε: Η ενέργεια που έβγαλαν στο παρκέ οι δύο ομάδες.